Zeki Demirkubuz’la kavgasına yönelik Nuri Bilge Ceylan ilk kez konuştu

Nuri Bilge Ceylan ve Zeki Demirkubuz arasındaki küslük 3 Maymun filminden kaynaklanıyor. Ceylan’ın Cannes’de ödül aldığı filmle ilgili çalıntı kavgasında Nuri Bilge Ceylan ilk kez konuştu.

İkisi de 90’larda kendine yeni bir rota çizen Türk sinemasının önemli yönetmenlerinden. Üstelik yakın arkadaşlar. Filmlerinde birbirlerine yardımcı olacak kadar hem de.

Fakat ne olduysa aralarına kara kedi girdi. Konuşmamaya başladılar. Küs oldukları da sonra ortaya çıktı. İmalar Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Üç Maymun’ filmini Zeki Demirkubuz’dan intihal ettiği yönündeydi. Aslında iki tarafta da bunun üzerine kamuoyu önünde pek konuşmadı.

Sadece Zeki Demirkubuz bir söyleşisinde Nuri Bilge Ceylan ile 2006’dan beri konuşmadıklarını söyledi.
Eskiden çok yakın arkadaştı yönetmen Zeki Demirkubuz ve Nuri Bilge Ceylan. 2006’dan beri konuşmuyorlar. Bu küslüğün sebebi olarak Ceylan’ın ‘Üç Maymun’u Demirkubuz’un senaryosundan çektiği iddiası var.

uc-maymun.jpg

10 Haber’den Olkan Özyurt’un haberine göre Ceylan bu iddiayı ilk kez yanıtlıyor.

Nuri Bilge Ceylan 17 yıl boyunca konuyla ilgili hiç konuşmadı.

Doğan Kitap’tan çıkan ‘Kış Uykusu’ kitabının Yapım Güncesi bölümünde Ceylan 17 yıllık suskunluğunu bozuyor.

Kitabın ‘Yapım Güncesi’ bölümünde Ceylan, bu konuya ilk defa açıklık getiriyor. 26 Mart 2014’te günceye yazdığı yazıda kendi cephesinden durumu anlatıyor.
Üç Maymun’ filmiyle Nuri Bilge Ceylan Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülü aldı.
Ceylan “Tabii ki yok böyle bir şey.

uc-maymun1.jpg

“Aslında bunu Zeki de çok iyi biliyor ama nedense öyle bir şey varmış gibi bir izlenim yaratmayı da tercih ediyor. Yani açıkça söylemiyor, onun yerine icabında kolaylıkla inkâr edebileceği güvenli bir
mesafeden yapıyor bunu. Bence çok ayıp ediyor.

Bunca yıl arkadaşlık ettik, birbirimize ne yardımlar ettik sonuçta. Yarışma duygusunu
anlarım ama hiç değilse sportmence yapılabilmesini beklerdim. Böyle bel altından vurarak değil.”

Yıllar sonra yaptığı bir söyleşide ‘Üç Maymun’ filmini seyretmediğini de söylemiş üstelik. İnsan izlemediğini iddia ettiği bir film için nasıl böyle şeyler ima eder? Bilmiyorum. Belki de 2006 yılında (yani Üç Maymun’dan iki yıl önce) çok da önemli olmayan bazı şeyler yüzünden kendisine birden soğuk davranmaya ve ardından -biraz üzülerek de olsa- görüşmemeye başladığım için intikam alıyordur
kendince.

Filmine itinayla hesaplanmış detaylar yerleştirmek suretiyle çamur at izi kalsın şeklinde incelikli bir strateji yürütmüş. Piyasada yarattığı izlenime bakılacak olursa, isteğine ulaşmakta başarılı olmadığı da söylenemez.”

 

10 Haber / Olkan Özyurt