Yerebatan Sarnıcı yeni atmosferiyle sanatseverleri büyülüyor

Son restorasyonu ardından 1500 yıllık kadim tarihini her detayında hissedilen Yerebatan Sarnıcı, çağdaş müzecilik anlayışı doğrultusunda ev sahipliği yaptığı etkinlikler ile sanatseverlerle buluşuyor.

İstanbul’un tarihî yarımadasında yer alan; günümüze ulaşabilen erken dönem mimarlık örneklerinden ve dünyanın önemli kültür miraslarından biri olarak kabul edilen Yerebatan Sarnıcı, yenilenen yüzüyle açıldığı 23 Temmuz’dan bu yana yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini görüyor. İBB Kültür AŞ işletmesindeki Yerebatan Sarnıcı, haftanın her günü 09.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor.

 

Çağdaş müzecilik anlayışı doğrultusunda İBB Miras tarafından restore edilen tarihi sarnıç, büyüleyici atmosferinde ev sahipliği yaptığı etkinlikler ile ziyaretçilerini adeta tarihte yolculuğa çıkarıyor.

Etkinlik programı:

29 Temmuz Cuma, 21.00 | BİZ

Kim insan sayılır? Kimin yaşamı yaşam sayılır? Hadi yüzleşelim! Birbirimiz tarafından çözülürüz.

Çağdaş dansın ve canlı müziğin buluştuğu BİZ, ilham kaynağını bir yandan Anadolu ezoterizminden diğer yandan çağdaş felsefeden alıyor; çoklukta birlik, empati ve evrensel etik kavramlarını sorguluyor. Üç dansçı, fiziksel teması kaybetmedikleri üçlü hareket formları, ikili eylem diyalogları ve bir başlarına kaldıkları anların içinden geçerek dayanışma ve çatışma, şefkat ve şiddet, güç ve kırılganlık, varlık ve yokluk hattında yollarını bulmaya çalışıyorlar. Bedenleri ve duygu bellekleri üzerinde çalışıp çoklukta birliği arıyorlar. Cem Yıldız bilgisayar ortamında canlı olarak dönüştürdüğü vokali ve bağlamasıyla eserin elektro-akustik ses evrenini yaratıyor; “Cem”i yürütüyor, ses ve nefes oluyor.

 

30 Temmuz Cumartesi, 21.00 | METİN & KEMAL KAHRAMAN

Daha önce Berlin, Viyana ve İstanbul’da sahnelenen masal, Metin & Kemal Kahraman yorumuyla Yerebatan Sarnıcı Müzesi’nde!

Şahmaran masalı kadim bir mana kurgusu; bir ölümsüzlük ve aşk masalı. Bütün kadim mana kurgularında olduğu gibi insanın en temel varoluş sorularına cevap arayan bir masal. “Ben kimim, neden varım, bu âlem nedir, zaman nedir, mekân nedir, hayat nedir, ölüm nedir, ölümsüzlük mümkün müdür, ne için yaşamalı, aşk nedir, fani aşk – baki aşk nedir?” gibi soruları soran ve hikâye geleneği temelinde cevap veren.

Metin & Kemal Kahraman, Anadolu’nun bugüne ulaşan son sözlü kültür bölgelerinden dağlık Dersim’de son 30 yıldır yaptıkları derleme, anlama, icra etme sürecinde uzun yıllar Şahmaran masalıyla da ilgilendiler. Bölgenin son kuşak önemli kaynak kişilerinden Mırsaè Sıleman’dan, araştırmacı yazar Mustafa Düzgün tarafından 1991’de kaydedilmiş bir Zazaca versiyonu esas alarak masalı yeniden kurguladılar ve uzun süren besteleme süreçleri sonunda 2010 yılında bir müzikli masal albümü olarak yayınladılar.

 

31 Temmuz Pazar, 21.00 | KARDEŞLİĞİN RUHSAL DİNAMİKLERİ

“Bu konuşmada öncelikle psikanalizin kuruluşundan bu yana geride kalan yüz küsur senede ağırlıkla ebeveynler ve çocuk arasındaki dikey dinamiklere öncelik verip kardeşler arasındaki yatay dinamikleri ihmal eder bir yaklaşım içinde olması ele alınacaktır…” Yavuz ERTEN

Cemal Dindar’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek Kardeşliğin Ruhsal Dinamikleri başlıklı söyleşide Bilgin Saydam ve Gökhan Oral konuşacak.

 

5 Ağustos Cuma, 21.00 | PSİKOMİTOLOJİDE SU

“Su, doğuma ve yeniden doğuma olanak verirken, aynı zamanda çözücü, eritici nitelikleriyle ‘biçim’in düşmanıdır. Karşıtı olan ‘kuru’luk ise, organik yaşamı olanaksız kılar; doğanın can-vericiliğinin tükenmesidir.” M. Bilgin Saydam Cemal Dindar’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek söyleşide Gökhan Oral ve Yavuz Erten konuşacak.

 

6 Ağustos Cumartesi, 21.00 | RENAUD GARCİA-FONS SOLO BASS

Renaud Garcia-Fons, kendi geliştirdiği 5 telli kontrbasıyla ünlenmiş bir isim.  Kariyerinin başlangıcında, kontrbasına 5. teli ekleyen Garcia-Fons, böylece ağırlıkla eşlikçi olarak kullanılan bu enstrümanı farklı kullanımlara açmış oldu. 5 telli kontrbası farklı tekniklerle çalarak emsalsiz bir performans seviyesi geliştirdi.

Flamenkonun yanı sıra Akdeniz ve Doğu müziklerinden de beslenen Renaud Garcia-Fons, besteleri ve projeleriyle kendine özel bir yer edindi. Renaud Garcia-Fons, solo projesiyle Yerebatan Sarnıcı’nda!

 

13 Ağustos Cumartesi, 21.00 | HEIRLOOM

“Hatıra, ata yadigârı olan şey, aileden kalan değerli şey“

Etkinlik, solo ve düet çağdaş dans eserleri seçkisinden oluşan bir performans gecesidir.

Proje: Gizem Seçkin

Sanatçılar: Ekin Ançel, Ufuk Fakıoğlu, Gizem Seçkin, Diren Ezgi Yıldızkan, Ezgi Karademir, Aslı Melisa Uzun , Selim Cizdan, Nazlı Tecimer