Yaren’le Balıkçı Adem Amca’nın dostluğu ABD basınında

Balıkçı Adem Yılmaz’ın dostluk kurup Yaren adını verdiği kuş, her sene onun kayığında yerini alıyor. 13 yıl önce Eskikaraağaç köyüne giden Yaren leylek, önce Türkiye’nin sonrasında da dünyanın gündemine girmeyi başardı.

The New York Times’ın İstanbul Büro Şefi Ben Hubbard da Bursa’nın Karacabey ilçesindeki Uluabat Gölü’nün kıyısında yer alan köye giderek bu sıradışı dostluğu yerinden gördü.

“Bir leylek, bir balıkçı ve aralarındaki beklenmedik bağ Türkiye’yi mest etti” başlığını atan Hubbard, geçen ay gelerek bir kere daha yüzleri güldüren Yaren’in 17 yaşında olduğunun tahmin edildiğini dile getirdi.

70 yaşındaki Balıkçı Adem’in bir çocuk kitabında, ödüllü bir belgeselde ve yakın zamanda vizyona girecek bir çocuk filminde yer almak dışında bu dostluktan ciddi bir kazanç elde etmediğini de aktardı.

Diğer yandan 235 nüfuslu Eskikaraağaç köyü bu hikayeden gelir elde etmeye başladı. Bölgedeki turizmin artmasıyla birlikte yürüyüş yolları düzenlendi ve kafeler açıldı.

Yarenleylek.com adlı bir site açarak Yaren ve Nazlı adındaki sevgilisini canlı yayında gösteren Karacabey Belediyesi’nin başkanı Ali Özkan, “Bu bir masal değil, gerçek hikaye” diyor.

Belediye Başkanı Özkan kendisinin leyleklere gösterdiği ilgiye başta seçmenlerin kızdığını ama artık bozuk leylek yuvasına rastlayanların veya Yaren’i canlı yayında göremeyenlerin kendisini aradığını anlattı.

Muhtar Rıdvan Çetin’se 1980’lerde 41 tane yuvanın dolu olduğunu, bunun da 82 leylek ve yavrularının bölgede konakladığı anlamına geldiğini aktarıyor. Üzgün bir şekilde “Şimdi çok az kaldılar” derken bu yıl yalnızca 4 yuvada yerleşim olduğunu söylüyor.

Muhtar, Yaren’le Adem Amca’nın ilişkisine benzer bir durumun daha önce yaşanmadığını da sözlerine ekliyor.

“Yaşadığım sürece bu kuşun döneceğinden emin oldum”

Adem Yılmaz, “Çalışma hayatına başladığımdan beri köyüme gidip balıkçılık yapmanın hayalini kuruyordum” diyor.

Çocukluğunu geçirdiği eve döndükten kısa süre sonra Yaren, Adem Amca’nın kayığına konmuş. Ne zaman gitse “Bir daha döner mi?” diye endişe yaşadığını anlatan Balıkçı Adem, bir süre sonra “Yaşadığım sürece bu kuşun döneceğinden emin oldum” diyerek bu kaygıları atmış.

Başta hiç kimse bu dostluğu önemsememiş, hatta alay edenler dahi olmuş. Ona “Zamanını ve balıklarını ziyan ediyorsun” demişler.

Leylekler vahşi doğada 20 yılı aşkın süre yaşayabiliyor. Güçlü hafızaya sahip bu kuşlar, eşlerine ve yuvalarına sadakatiyle biliniyor. Yaren’in bu köyden ayrıldıktan sonra nereye gittiği net olmasa da yavrularından birine takılan çip Suriye, Ürdün, İsrail, Mısır, Sudan, Çad ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nden sinyal verdikten sonra bozulmuş.

 

TRT HABER