Yabancı gazeteciler, Van Gölü’nde dalış yaptılar

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından 16-23 Temmuz tarihlerinde düzenlenen birinci Van Denizi Yüzme Festivali’ne katılan yabancı gazeteciler Van Gölü’ne dalış yaptılar. Gazeteciler, dünyanın en büyük mikrobiyalitlerini kayıt altına aldılar.

Van Gölü’nü dünyaya tanıtmak, yerli ve yabancı turistlerin Van’a ilgisini artırmak için Van Büyükşehir Belediyesi tarafından 16 – 23 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen 1. Van Denizi Yüzme Festivali devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığının talebi üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle Almanya, Fransa, Azerbaycan ve Kırgızistan’dan gelen 7 gazeteci festivale katıldı.

Van Gölü’nü gezen gazeteciler, dünyanın en büyük mikrobiyalitlerinin bulunduğu Gevaş ilçesi Altınsaç Mahallesi’ne de gitti. Van Diving Dalış Okulu desteğiyle dalış eğitmeni Serkan Ok ve Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nın dalgıçlarıyla suya dalan gazeteciler, mikrobiyalitleri görüntüledi.

Kenti ve Van Gölü’nü çok beğendiğini söyleyen Kırgızistanlı gazeteci Erlan Aknazarov, “Van Gölü, suyu çok farklı ve deniz kadar büyük. Van’ın harika bir doğası ve coğrafyası var. Dalgıçlarla birlikte mikrobiyalitlere daldık. Mikrobiyalitlerin su altındaki görüntüleri çok etkileyiciydi. Benim için inanılmaz bir tecrübe oldu. Tüm dostlarımı buralara getirmek için büyük çaba sarf edeceğim” dedi.

‘Van çok güzelmiş’

Van’ın güzellikleriyle marka bir şehir olabileceğini belirten Azerbaycanlı gazeteci Nemat Akbarli ise “En son depremde Van’a gelmiştim. O günden bu yana Van çok değişmiş ve güzelleşmiş. Bugün de suya dalarak mikrobiyalitleri gördük. Etkinlikten büyük keyif aldım. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Festivalde sporcularla Çarpanak Adası’nda yüzen Van Gölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel de “Çarpanak Adası, Van Gölü’nün en büyük 4’üncü adası. Adanın turizme kazandırılması için böyle bir festival düzenledik. Van Gölü çok özel bir yer. Tarihi ve doğasıyla bunu kanıtlamaya, dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz” dedi.