Van Gölü’nde su seviyesi azalıyor

Van çevresinde son yıllarda yaşanan kuraklık, Van Gölü’ndeki su seviyesinin düşmesine neden oldu. En belirgin çekilme ise Erciş’te gözlendi.

Van ve çevresinde son yıllarda yaşanan kuraklık, dünyanın en büyük sodalı gölü olarak da bilinen Van Gölü’ndeki su seviyesinin önemli oranda düşmesine neden oldu. En belirgin çekilme ise su derinliğinin diğer kıyılara oranla daha az olduğu Erciş’te gözlendi. 1841 yılında gölün yükselmesiyle bir bölümü su altında kalan Urartular dönemine ait Erciş Kalesi 8 yıl önce karaya çıktı. Yine son yıllarda çekilmeyle kalenin çevresinde su altında olan araziler de gün yüzüne çıktı.

 

Çelebibağı Mahalle Muhtarı Seyithan As, kuraklığın tüm bölgeyi etkilediğini belirterek, suların çekilmesiyle ortaya çıkan kaleye eskiden insanların tekneyle gidip geldiklerini anlattı. As, “Kuraklık maalesef bizleri tedirgin etmeye başladı. Hepimiz küresel kuraklıktan etkilenmeye başladık” dedi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Akkuş ise göldeki çekilmenin sürdüğünü anımsatarak “Bir kış yağışlı geçti diye gölün yükselmesini beklemek hata olur. Yağışlı mevsimin 5-10 yıl art arda devam etmesi lazım. Van Gölü, kapalı bir havza. Su girişi, kar ve yağmur yağışlarıyla, suyun uzaklaşması ise buharlaşma ile oluyor. Dolayısıyla yağışın fazla olduğu dönemlerde buharlaşmanın da normallerin üzerinde olmaması gerekiyor” diye konuştu.

Etiketler
, , ,