Usta sanatçı Cüneyt Arkın hayatını kaybetti

Yeşilçam bir çınarını kaybetti. Türk sinemasının mihenk taşlarından Cüneyt Arkın, bugün 85 yaşında aramızdan ayrıldı. Yaşamı boyunca Battal Gazi, Maden gibi birçok önemli yapımda yer alan Cüneyt Arkın hayata gözlerini yumdu.

Gerçek adı Fahrettin Cüreklibatır olan Cüneyt Arkın, 8 Eylül 1937 tarihinde Eskişehir’in merkezine bağlı Karaçay köyünde doğdu. Babası Kurtuluş Savaşı’na katılmış Hacı Yakup Cüreklibatur’dur. Aslen Nogay Türklerindendir.

 

Eskişehir Atatürk Lisesi’nde öğrenim gören Arkın, 1961 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu. Memleketi Eskişehir’de, yedek subay olarak askerliğini yaparken, Göksel Arsoy’un başrol oynadığı Şafak Bekçileri (1963) filminin çekimleri sırasında yönetmen Halit Refiğ’in dikkatini çekti.

 

Askerliğini bitirdikten sonra Adana ve civarında doktorluk yaptı. 1963 yılında Artist Dergisi’nin yarışmasında birinci oldu. Bir süre iş arayan Arkın, 1963’te Halit Refiğ’in teklifiyle sinema oyunculuğuna başladı ve 2 yıl içinde 30 kadar film çevirdi.

 

1964’te Tıp Fakültesi’nde tanıştığı Güler Mocan ile evlendi. 1966’da kızları Filiz Canlı dünyaya geldi. Evliliği kısa süren ünlü oyuncu, 1970 yılında Betül Işıl ile evlendi. Bu evliliğinden de Murat ve Kaan dünyaya geldi.

 

1964 yılında oynadığı Gurbet Kuşları filminin finalindeki kavga sahnesi, Arkın’ın kariyerinde bir kırılma noktası oldu. Bir süre daha duygusal-romantik jön karakterlerini canlandırdıktan sonra yine Halit Refiğ’in önerisiyle aksiyon filmlerine yöneldi.

 

Bu dönemde İstanbul’a gelen Medrano Sirki’nde altı ay süreyle akrobasi eğitimi aldı. Burada öğrendiklerini Malkoçoğlu ve Battalgazi serilerinde beyaz perdeye aktararak Türk sinemasına daha önce hiç örneği olmayan bir tarz getirdi.

 

Kısa sürede avantür filmlerinin en çok aranan isimlerinden biri haline geldi. Kariyeri boyunca vahşi batı türünden komediye, macera filmlerinden toplumsal gerçekçi filmlere değişik türlerde filmler çekti.

 

12 Mart dönemi sırasında, 4. Altın Koza Film Festivali’nde (1972) jürinin ilk oylamada Yılmaz Güney’i Baba filmindeki rolüyle en iyi erkek oyuncu seçmesine rağmen daha sonra siyasi baskılarla Güney’in yerine, Yaralı Kurt filmindeki performansıyla ikinci olan Cüneyt Arkın’ı en iyi erkek oyuncu seçti. Bu karara tepki gösteren Arkın ödülü reddetti.

 

Yeşilçam’ın dört yapraklı yoncası olan Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik ve Filiz Akın ile onlarca filmde rol aldı.

 

Rol aldığı filmlerden bazıları şöyle:

Gurbet Kuşları (Selim Bakırcıoğlu) (Sinema Filmi) 1964

Şoför Nebahat Ve Kızı (Murat) (Sinema Filmi) 1964

Dudaktan Kalbe (Kenan) (Sinema Filmi) 1965

Serseri Aşık (Erol) (Sinema Filmi) 1965

Satılık Kalp (Bülent) (Sinema Filmi) 1965

Karanlıklar Meleği (Kemal Dikmen) (Sinema Filmi) 1966

Yüzbaşı Kemal (Kemal / Orhan Şahin) (Sinema Filmi) 1967

Eşkiya Halil / Haydut (Halil) (Sinema Filmi) 1968

Köroğlu (Ruşen Ali-Köroğlu) (Sinema Filmi) 1968

Hacı Murat Geliyor (Hacı Murat) (Sinema Filmi) 1968

Hayatım Sana Feda (Harun Bey) (Sinema Filmi) 1970

Yusuf ile Züleyha / (Yusuf) (Sinema Filmi) 1970

Battal Gazi’nin İntikamı (Battal Gazi) (Sinema Filmi) 1972

Kara Murat Fatih’in Fermanı (Kara Murat) (Sinema Filmi) 1973

Deli Yusuf (Ali) (Sinema Filmi) 1975

Gırgır Ali (Gırgır Ali) (Sinema Filmi) 1982

Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu (Dünyayı Kurtaran Adam) (Sinema Filmi) 2006

Gulyabani (Şahin Bey) (Sinema Filmi) 2014

 

Ödüllerinden bazıları:

1999 – 36. Antalya Film Şenliği – Yaşam Boyu Onur Ödülü

1976 – 13. Antalya Film Şenliği – En İyi Erkek Oyuncu (Mağlup Edilemeyenler)

1972 – 4. Adana Altın Koza Film Şenliği – En iyi Erkek Oyuncu (Yaralı Kurt)

1969 – 6. Antalya Film Şenliği – En İyi Erkek Oyuncu (İnsanlar Yaşadıkça)

1969 – 6. Antalya Film Şenliği – En İyi 3. Film (İnsanlar Yaşadıkça)

#INSTAGRAM'da ArelNEWS