Twitter’ın güçlü rakibi Threads 100 milyon kullanıcıya ulaştı

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta’nın Twitter’a rakip olarak piyasaya sürdüğü yeni sosyal medya platformu Threads’e kayıt olanların sayısı 100 milyonu buldu.

Meta Üst Yöneticisi (CEO) Mark Zuckerberg, Threads hesabından platforma kayıt olanların sayısına ilişkin son verileri paylaştı.

Zuckerberg, “Threads, hafta sonu 100 milyon kayda ulaştı. Çoğunlukla organik talep ve henüz pek çok promosyonu etkinleştirmedik. Sadece 5 gün olduğuna inanamıyorum!” ifadelerini kullandı.

ABD basınında yer alan haberlerde, Meta’nın metin tabanlı platformu Threads’in piyasaya sürülmesinden bu yana Twitter’daki kullanıcı trafiğinin yavaşladığı öğrenildi.

Diğer yandan, ABD’li danışmanlık firması Evercore ISI analistleri, Meta’nın son uygulaması olan Threads’in, gelecek birkaç yıl içinde sosyal medya devi için ciddi oranda nakit sağlayabileceğini tahmin etti.

Mark Mahaney liderliğindeki Evercore ISI analistleri, Threads uygulamasının günlük 200 milyon aktif kullanıcıya ve gelecek 2 yıl içinde yıllık 8 milyar dolarlık gelire ulaşabileceğini umduklarını belirttiler.

Meta, Twitter’a rakip olan yeni sosyal medya platformu Threads’i 5 Temmuz’da kullanıcılara sunmuştu.

Arayüzü Twitter ile benzerlik gösteren Threads ile ilgili açıklamasında Meta, Threads’in, metin içeriklerini paylaşmak ve herkese açık sohbetlere katılmak için Instagram ekibi tarafından oluşturulmuş yeni bir uygulama olduğunu aktarmıştı.

Yeni platformda karakter sınırının 500 olduğu belirtilen açıklamada, bağlantılar, fotoğraflar ve 5 dakika uzunluğunda videoların da paylaşılabileceği öğrenilmişti.

Threads’in kullanıma açılmasının ardından oldukça yoğun ilgi görürken, Twitter, Threads nedeniyle Meta’ya karşı yasal işlem başlatma uyarısı yapmıştı.

Twitter’in avukatı Alex Spiro, geçen hafta Zuckerberg’e gönderdiği mektupta, Meta’nın Twitter’ın ticari sırlarını ve diğer fikri mülkiyetini sistematik, kasıtlı ve yasa dışı şekilde kötüye kullandığına dair ciddi kaygı duyulduğunu belirtmişti.

Meta’nın geçen yıl eski Twitter çalışanlarını işe aldığına söyleyen Spiro, şirketin kasıtlı olarak bu çalışanları birkaç ay içinde Meta’nın “taklit” Threads uygulamasını geliştirmeleri için görevlendirdiği iddiasında bulunmuştu.