Turizm doğayı olumsuz etkiliyor

Yaz mevsiminin gelişiyle birlikte turizm sektöründe hareketlilik, 5 Haziran Dünya Çevre Günü öncesinde turizm endüstrisinin çevresel etkilerini akla getirdi.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi, küresel sera gazı emisyonlarının yüzde 8 ila yüzde 10’undan turizm endüstrisinin sorumlu olduğunu açıkladı. Birleşmiş Milletler Çevre Programı ise turizm endüstrisinin sebep olduğu katı atık oluşumunun 2050’ye kadar yıllık 12 milyon tona ulaşabileceğini tahmin etti. Sürdürülebilir seyahat konusunda farkındalık yaratmak amacıyla, Online PR Servisi B2Press küresel raporlardan seyahat ve turizmin çevresel etkisine ilişkin dikkat çekici veriler derledi.

 

McKinsey araştırmasına göre 13 ülkede ankete katılan 2 yolcudan birinin iklim krizi konusunda “gerçekten endişeli” olduğunu gösterdi. Ayrıca seyahat edenlerin yüzde 40’ının karbon nötr uçak biletleri için daha fazla ödemeye istekli olduğu görüldü. Booking tarafından hazırlanan 2022 Sürdürülebilir Seyahat Raporu’nda ise 2 kişiden biri iklim kriziyle ilgili gelişmelerin onları daha sürdürülebilir seyahat seçimleri yapma konusunda etkilediğini belirtti.

 

  • Turizm endüstrisi seragazı emisyonlarının yüzde 8 -10’undan sorumlu.
  • Bu emisyonların yaklaşık yüzde 17’si ise havacılıktan kaynaklı.
  • Cruise gemileri 12 bin binek araçtan daha büyük bir karbon ayak izine sahip.
  • Cruise gemilerde bir gece konaklamak bir otelde kalmaktan 12 kat daha fazla enerji gerektiriyor.
  • Turizm endüstrisinin 2050’ye kadar oluşturacağı katı atık 12 milyon tona ulaşacak.