Trafikte en çok zaman kaybeden şehirler açıklandı

Ulaşım analitiği firması INRIX 50 ülke ve binden fazla şehirdeki trafik sıkışıklığı ve hareketlilik eğilimlerini belirleyen Global Traffic Scorecard listesini yayınladı.

Ulaşım analitiği firması INRIX 50 ülke ve binden fazla şehrin trafik verileriyle derlediği 2022 Global Traffic Scorecard listesini yayınladı. Dünyanın birçok şehrinde pandemi sonrasında trafik sıkışıklığı da normale döndü. Trafikte en çok zaman kaybedilen şehirler arasında İstanbul 16. sırada yer aldı. İstanbul’daki trafik yoğunluğu pandemi öncesine göre yüzde 42 daha az.

 

Listede trafik sıkışıklığına bağlı olarak artan zaman kaybı ve buna ek olarak seyahat maliyetleri göz önüne alındı. 2022 yılı boyunca küresel petrol fiyatları, yolcuların yakıt maliyetlerinin artmasına neden oldu. NRIX, işe gidip gelmeye dayalı seyahat verilerine dayanarak, kilit şehirlerde tipik bir işe gidiş geliş maliyetinin miktarını belirlendi. Bu verilere göre örneğin ABD’li bir sürücünün geçen yıl trafikte geçirdiği ortalama süre 51 saat oldu.

 

“Fiyatlardaki yükseliş artışı durdurdu”

Inrix raporu, büyük şehirlerde 2019’a göre azalan trafik sıkışıklığının, daha yüksek benzin fiyatları ve hibrit çalışmaya geçişten kaynaklandığını ve birçok ofis çalışanının en azından bazı zamanlarda evden çalışmaya ve uzaktan çalışmaya devam ettiğini söyledi. INRIX’te ulaştırma analisti Bob Pishue, “Trafikteki yoğunluk 2022, yeniden ortaya çıkabilirdi ancak petrol fiyatlarındaki artış, tedarik zinciri kesintileri ve enflasyon bunu durdurdu” dedi.

 

Verileri değerlendiren Pishue, “Küresel olarak seyahat edilen araç milinde bir artış, geleneksel sabah ve akşam en yoğun işe gidip gelme saatlerinde yeniden artış, toplu taşıma kullanımında artma görmeye devam ettik. Ancak, henüz tam olarak pandemi öncesi seviyelere geri dönmedik ve önümüzdeki yıllarda kademeli bir artış beklesek de, küresel bir resesyonun güçlü bir şekilde tutunması durumunda 2023’te küçük bir düşüş görebiliriz” ifadelerini kullandı.

 

İlk 10 şehir

Listeye göre dünyada trafikte en çok zaman kaybedilen ilk şehir, 156 saatle Londra oldu. Hemen arkasında sırayla; Chicago (155 saat), Paris (138 saat), Boston (134 saat), Bogota (122 saat), Palermo (121 saat), Toronto (118 saat), New York City (117 saat), Monterrey (116 saat), Philadelphia (114 saat) geldi.

 

Global listede 2021’de 10. sırada olan İstanbul 2022’de 16. sırada yer aldı. Şehirde ortalama trafikte kaybedilen zaman 89 saat olarak belirlendi. Ayrıca İstanbul’daki trafik sıkışıklığının pandemi öncesine göre yüzde 42 daha az olduğu ortaya kondu. Kıtalara göre ayrılan listenin Asya kısmında ise İstanbul ilk sırada. Hemen ardından gelen yerler ise şöyle: Bangkok (67 saat), Esenyurt (50 saat), Bursa (44 saat), Ankara (43 saat), Erzurum (41 saat), Gaziantep (40 saat), Adana (38 saat), İzmir (37 saat), Antalya (34 saat).

Etiketler
,