Trafik ışıklarında yeni dönem

Trafikte geçiş üstünlüğü olan ambulans, itfaiye gibi acil durum araçlarının kırmızı ışığa takılmasını engelleyecek projenin ilk uygulamaları İstanbul’da başladı.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri (İSBAK) A.Ş. dünyada da kullanılan ‘V2x’ teknolojisini geliştirerek, acil durum araçlarına trafikte öncelik verecek projenin çalışmalarına başladı.

 

Yoğun trafikte ambulans ve itfaiye gibi acil durum araçlarının geçişi sırasında yaşanan karmaşayı sona erdirecek proje ilk olarak İstanbul Fatih’te uygulanmaya başladı.

 

Projede, kavşakta kırmızı yanan trafik ışığı, 400 metre geriden gelen acil durum aracını algılayarak yeşile dönerek acil durum araçlarının trafik ışıklarına takılmadan hareket edebilmesini sağlayan sistemle, araçlara kırmızı yanan trafik ışığı, itfaiye ya da ambulansı algıladığında yeşile dönecek. Diğer sürücüler de yol verme telaşıyla riske girmeden yeşil ışıkta geçiş yapabilecek.

 

“En az gecikme hedefleniyor” 

Projeyle ilgili bilgi veren İSBAK Akıllı Şehircilik ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Şefi Emine Aygün, “V2x dünyada akıllı ulaşım sistemleri ve otonom araç uygulamalarında yaygın olan bir teknolojidir. Biz de bu teknolojiyi sahayla entegre ederek kullanmayı amaçlıyoruz. Proje, acil durum araçlarını sinyalize kavşaklarda önceliklendirilerek, en az gecikmeyle kavşağı terk etmelerini amaçlıyor” dedi.

 

Pilot uygulama için itfaiyenin en çok kullandığı güzergâhın seçildiğini belirten Aygün, “Afet Koordinasyon Müdürlüğü ve Fatih İtfaiye Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmeler sonucunda pilot bölge olarak Fatih’i seçtik. İtfaiyenin en çok kullandığı güzergâh olduğu için bu kavşakta çalışma planladık. İtfaiye, ambulans gibi acil durum araçları üzerinde bulunan ünite, konumlarını yol kenarındaki sisteme iletiyor. Buradan da kavşak kontrol cihazına iletilerek, acil durum araçlarına özel program devreye giriyor” diye konuştu.