“Tiyatro bir ticarethane değil, bir sanat dalıdır”

Erdal Beşikçioğlu’nun kurduğu Tatbikat Sahnesi, oyunlarını sergilediği Fişekhane ile yollarını “etik sebeplerden ötürü” ayırdı. Yapılan açıklamada “tiyatro bir ticarethane değil, bir sanat dalıdır” ifadeleri yer aldı.

 

Oyuncu Erdal Beşikçioğlu’nun kurucusu ve genel sanat yönetmeni olduğu Tatbikat Sahnesi, Zeytinburnu’nda bulunan Fişekhane ile yollarını ayırdı. Kuruluşundan bugüne kadar oyunlarını sahnelediği Fişekhane ile yollarını ayıran Tatbikat Sahnesi, oyunların artık İstanbul’daki başka bir sahnede sahneleneceğini açıkladı.

 

“Bir Delinin Hatıra Defteri”, “Küvetteki Gelinler”, “Acting”, “Gidion’un Düğümü”, “Miriam Yasta” gibi oyunları sahneleyen Tatbikat Sahnesi, Nisan ve Mayıs aylarında izleyiciyle buluşması planlanan tüm oyunlarının iptal olduğunu bildirdi.

 

Tiyatrodan yayınlanan bildiride şu ifadeler yer aldı:

 

“Tatbikat Sahnesi 2013 yılında kurulmuş olup kendi ilkelerine sahip, değerinden ödün vermeyen, inandığı sanatından uzaklaşmadan ve bunu da eserlerinde yaşatarak bu zamana kadar gelmiştir. Kendi biletini satan, Ankara ve İstanbul’da hiçbir organizatörle çalışmayan bir kurumdur. Bu ilkeler çerçevesinde beraber çalışmayı düşünerek kuruluşundan bugüne emek verdiğimiz Fişekhane ile çalışmalarımızı, etik sebeplerden ötürü sonlandırmış bulunmaktayız. Nisan ve mayıs ayında Fişekhane Ana Sahne ve Black Box’ta planlanan tüm oyunlarımız iptal olmuştur. Tiyatro bir ticarethane değil, bir sanat dalıdır. Bundan sonra İstanbul’da devam edeceğimiz tiyatro sahnemizi ve yerimizi en kısa zamanda ileteceğiz.”