“TikTok’ta Gördüm” #Faydasıçok

Okulumuz 16 Mayıs Perşembe günü, Twist DDB Grup Müşteri Direktörü Buse Sokullu ve Twist DDB Kreatif Lideri İsmail Anıl Güzeliş’i ağırladı. Konuklar, okulumuzun reklamcılık öğrencilerine reklamcılık piyasasından bahsetti, onlara tavsiyelerde bulundu ve sorularını cevapladı.

Haber: Tahir Dikmen, Enes Gökcan

Fotoğraf: Tahir Dikmen

Daha önce THY için yapılmış 90. Yıl Filmi’nde de çalışmış olan Sokullu ve Güzeliş, öğrencilerimizle buluştu ve onlara hem çalıştıkları ajans bağlamında, hem de reklamcılık camiası kapsamında bilgilendirmeler yaptı. Geçtiğimiz günlerde TikTok için düzenlenen ve çok büyük başarı yakalayan #faydasıçok kampanyasının arkasında olan bu iki isim, yakaladıkları başarıyı detaylıca anlattılar ve hedefleri ile elde ettikleri sonuçlardan bahsettiler.

Kampanyanın oluşumundan bahseden Güzeliş, “Kampanya aslında TikTok mecrasında çok fazla faydalı içerik olduğuna değinmek istedik” söyleminde bulundu. Hem Türkiye hem de dünya genelinde oluşmuş bir önyargıyı yıkmak istediklerinden ve bunu yapmak için de Türkiye’deki kitleye ne gibi içeriklerle ulaşabileceklerini araştırıp, kimlerle iş birliği yaptıklarını anlattı. Seçtikleri içerikler, Türkiye’de en çok aratılan içeriklerden olan; bebek nasıl sakinleştirilir, Arabalar nasıl kolay tamir edilir ve soğan nasıl göz yakmadan doğranır oldu. Bu içerikler için hazırladıkları reklam filmlerine Sertap Erener’i konuk ettiler ve her reklam filminin sonunda “…TikTok’ta gördüm” ifadesine yer verdiler.

Bu kampanyanın oluşum aşamasına yoğunlaşan Sokullu, “Yapmak istediğimiz şey, sizin bizim yaşadığımız sorunları tespit etmekti” diyerek, kitle takibinin önemine vurgu yaptı. “Bir soruna çözüm bulamıyorsanız, başarınız kalıcı olmuyor.” Sözleriyle Sokullu, öğrencilere ilerde yapacakları çalışmalar hakkında da tavsiye verdi.

Bu kampanya dışında da reklam ajanslarının nasıl çalıştığını anlatan ikili, yaptıkları iş birliklerinden ve bir reklam projesinin hayata geçmeden önce ne gibi aşamalardan geçtiğini anlattı. Prodüksiyon aşaması nasıl gelişiyor, kostüm seçimi yaparken neler dikkate alınıyor gibi sorulara cevap verdiler.