Tarihi Gomeda Vadisi’ne sprey boyayla yazı yazdılar

Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından ‘dünyanın en iyi turizm köyü’ olarak belirlenen, doğası ve tarihiyle bilinen Gomeda Vadisi’nde kimliği belirsiz kişiler tarafından sprey boya ile yazılar yazıldı. Aşk mesajlarından onlarca kadın ve erkek isimlerinin yazıldığı tarihi mekanı görenler, olaya tepki gösterdi.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından dünyanın en iyi turizm köyü seçilen Ürgüp’e bağlı Mustafapaşa köyü sınırları içerisinde yer alan Gomeda Vadisi yurt içinden ve yurt dışından yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor. Diğer adı ‘Şeytan Deresi’ olan vadide bulunan bir mağara, önceleri yağmur sularını toplama haznesi olarak kullanılırken, günümüzde ise bu mağaradaki su, Gomeda Vadisi’nin içinde bulunan kavak ağaçlarını sulama amacıyla kullanılıyor. Eskiden ‘Güvercinlik’ olarak da kullanılan vadide yaz aylarında yine güvercinlere rastlanıyor. Doğaseverlerin yoğun ilgi gösterdiği kaya oyma kiliseler, barınaklar ve güvercinlikler ziyaretçilere farklı bir deneyim yaşatıyor.

Gomeda’da 8 kilometre yürüyen Adanalı doğaseverler, Mustafapaşa köyünde mola verdi. Burada, vadideki oyma tarihi yapılara sprey boyayla aşk mesajlarından onlarca kadın ve erkek isimlerinin yazıldığı görüldü. Tarihi mekanı bu şekilde görenler duruma tepki gösterdi. Bölgede hafta sonu gezi yapan Adanalı doğaseverler, “Ülke turizminin önemli merkezi olan Kapadokya’da bu tür bir saygısızlık yapılması kötü örnek oluyor. Yazıların bir an önce temizlenmesi gerek” diye konuştu.

Gomeda Vadisi’nde yürüyen Dilek Yıldız Abakhan, “Güzel yurdumuz doğa ve tarih açısında o kadar zengin ki nereye gitseniz mutlaka sizi şaşırtacak bir tarihi doku ya da doğal güzellik ile karşılaşıyorsunuz. Biz de bu hafta sonu eşsiz güzelliklere sahip Kapadokya’nın gizemli vadisinde de binlerce yıllık tarihi dokunun yanı sıra doğa harikası coğrafyada yürümenin keyfini yaşadık ancak gördüğümüz yazılar hiç hoş değildi. Bu tarihi yerlere yazılar yazılmaması daha iyi korunması lazım”  ifadelerini kullandı.