Tahliye ve kira davaları artıyor

Kira yasası gereği 1 Temmuz 2023’e kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde artışın bir önceki yılın yüzde 25’ini geçemeyeceği söz konusu olmasına rağmen tahliye ve kira davaları artarak devam ediyor. 

Konut krizi nedeniyle ev sahipleri ve kiracılar arasındaki kira tespit ve kiracı tahliye davalarında yoğunluk yaşanırken duruşma günü en erken 2023’e veriliyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 1 Temmuz 2023’e kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde artışın bir önceki yılın yüzde 25’ini geçemeyeceğini duyurmuştu. Bu duruma rağmen kiracı-ev sahibi davalarındaki artış, dava sürelerinin de uzamasına neden oldu.

 

Enflasyonun çok üzerinde yapılan artışlar dar gelirli kiracıları zorlarken sulh hukuk mahkemelerinin ve icra mahkemelerinin dava yükünün neredeyse yüzde 30-40’ını şu anda kiracı mal sahibi davalarından oluşuyor.

 

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Av. Ali Güvenç Kiraz normal koşullarda davaların ön hazırlık duruşmasının üç ayda verildiğini şimdi bu sürenin en az altı aya çıktığını vurgulayarak, “Kira tahliye ve kira tespit davalarında haziran, temmuz ayında açılan davalar için İstanbul’da sulh hukuk mahkemeleri en erken 2023 Ocak ayına duruşma günü veriyorlar. Dava yükü astronomik şişmiş durumda” dedi.