Stanley Kubrick sergisi açılıyor

1 Ekim’de İstanbul Sinema Müzesi’nde ‘Stanley Kubrick’ sergisi açılacak. Sergide yayınlanmamış belge ve senaryoların yanında obje, kamera, lens ve orijinal kostümler yer alacak.

Kubrick’in 1928-1999 arasındaki tüm çalışmalarına kronolojik bir bakış sunulacak.  Alman Sinema Müzesi (Deutsches Filmmuseum) tarafından Christiane Kubrick, Jan Harlan ve Londra Sanat Üniversitesi Stanley Kubrick Arşivi iş birliğiyle ve Warner Bros. Entertainment Inc., Sony-Columbia Pictures Industries Inc., Metro Goldwyn Mayer Studios Inc., Universal Studios Inc., and SK Film Archives LLC. destekleriyle hayata geçirilen serginin küratörlüğünü, müzenin de küratörü olan Zihni Tümer ile Alman Film Müzesi Küratörleri Hans-Peter Reichmann ve Tim Heptner üstleniyor.

 

Ziyaretçilerin, yönetmenin dünyasına yakından tanıklık etmesini amaçlayan sergide yayınlanmamış belge ve senaryoların yanında obje, kamera, lens ve orijinal kostümler yer alacak. Müzenin sergiye özel tasarlanan 3’üncü ve 4’üncü katlarında özel efektler, modeller ve etkileşimli alanlarla ise sanatçının mekan ve sinema bağlamında yaratıcılığı sergilenecek.

 

Sergi, yönetmenin çekilmemiş veya başka yönetmenler tarafından çekilmiş, “Yapay Zeka”, “Napoleon” ve “Savaş Zamanı Yalanları” projelerini de ilk kez İstanbul izleyicisiyle buluşturacak. Kubrick’in “2001: Space Odyssey” filminin özgün tasarımından esinlenilmiş deneyim alanında ise orijinal aygıt, giysi ve modeller sunulacak.