Somali Cumhurbaşkanı’nın oğluna 27 bin 300 lira para cezası verildi!

Mahkeme hapis cezasını 27 bin 300 lira adli para cezasına çevirerek Mahmud’un ehliyetinin altı ay süreyle iptaline hükmetti.

İstanbul Fatih’te motokurye Yunus Emre Göçer’e çarparak ölümüne neden olan Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu Muhammed Hasan Şeyh Mahmud’a “taksirle ölüme neden olma” suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Mahkeme ardından hapis cezasını 27 bin 300 lira adli para cezasına çevirerek Mahmud’un ehliyetinin altı ay süreyle iptaline hükmetti.

İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada sanık 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sanığın geçmişi, sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve yargılama sonrasındaki davranışları ve cezanın fail üzerindeki olası etkisini dikkate alan mahkeme TCK’nın 62. maddesi gereğince indirim uygulayarak verilen cezayı 2 yıl 6 aya düşürdü.

Savcılık makamı, Mahmud’un altı yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etmişti.

Mahmud’un kullandığı diplomatik araç 30 Kasım’da otobanda emniyet şeridinde motokurye Yunus Emre Göçer’e çarpmıştı. Göçer’in altı gün sonra ölmesi üzerine Mahmud hakkında “taksirle ölüme sebebiyet vermekten” tutuklama kararı çıkarılmış, ancak cumhurbaşkanının oğlunun Türkiye’den ayrıldığı ortaya çıkmıştı.

Mahmud’un kazayla ilgili ifade vermek üzere geçen hafta Türkiye’ye döndüğü bildirilirken hakkındaki yakalama kararı ve yurtdışına çıkış yasağı, mahkeme yetkililerine ifade vermesinin ardından kaldırılmış ve Mahmud serbest bırakılmıştı.

Göçer’in babasının avukatı Tuğba Aydın duruşma sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, cezanın hafifletilmesi kararını temyize götürmeyi planladıklarını söyledi.

Motorlu kuryelerin hakları için mücadele eden Kurye Hakları Derneği ise mahkemenin kararını eleştirerek “Karşı taraf yüzde 75 kusurluyken bir motosikletli kuryenin hayatı 27 bin Türk Lirası bile etmiyor. Peki ne oldu? Adalet bu mu?” sorularını yöneltti.

Motosiklet sürücüsünün ölümü Türkiye ve Somali arasındaki dostane ilişkileri bozma tehdidi yaratmıştı. Kaza sonrası soruşturmayı yürüten ve Mahmud’un serbest kalmasına izin verdiği bildirilen yetkililer hakkında soruşturma başlatılmıştı.

 

Euronews