Sinema ve müziğin buluşması başladı

3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali, Elhamra Sahnesi’nde gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı. Festival programının tanıtıldığı, Emek Ödülleri’nin sunulduğu ve festival sponsorlarına plaketlerin takdim edildiği törende, Nuri Bilge Ceylan’ın Kasaba, Mayıs Sıkıntısı ve Uzak filmlerinden seçilmiş 11 sahneden oluşan Taşra Üçlemesi Caz Projesi dünya prömiyerini gerçekleştirdi.

Festivalin açılış gecesinde, politika muhabiri olarak başlayan ve kültür sanat alanında devam eden Türkiye’nin ilk kadın sinema eleştirmeni, televizyon ve radyo programcısı, çevirmen ve yazar Sevin Okyay ile İzmir Uluslararası Film Festivali ve İzmir Enternasyonal Fuarı Sinema Burada Film Festivali’nin kurucusu olan Prof. Dr. Oğuz Makal, Türk sinema dünyasına değerli izler bırakan bir isim olarak emek ödüllerini aldı. Makal, yazdığı kitaplar, çizdiği karikatürler, belgesel filmleri ve öğrencileriyle Türk sinemasına önemli katkılar sağlamıştır.

Macar sinemasının Oscar ödüllü büyük usta İstván Szabó, sağlık sorunları nedeniyle törene katılamadığı için Festivalin Onur Ödülü’ne layık görüldü. Usta yönetmenin ödülünü ise Macaristan Sinema Enstitüsü’nden Katalin Vajda aldı. Vajda, festivali temsilen Szabó’nun teşekkürlerini iletti ve İzmir seyircisi için yazdığı notu paylaştı. Szabó’nun notunda, “Filmlerime verilen bu önem benim için büyük bir onurdur. Sinema bizi bir araya getirsin, film yapmanın temel amacı budur. İnsanlar duygularını birbirlerine aktarabilsin, daha rahatça dokunabilsin. İki filmimin festivalde gösterileceği için ayrıca teşekkür ederim.” ifadeleri yer aldı.

“Sinemanın merkez üssü olmaya çalışacağız”

Açılış töreninde konuşma yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali hem sinema sektörünü İzmir’e taşıyacak, İstanbul’dan sonra sinemanın merkez üssü olmaya çalışacak, hem de bir film için gerekli olan doğal film platoları, tarihi mekanları, yetenekli insan gücü ile sinema sektöründe adından daha çok söz ettirecek” dedi. Tüm destekçilere ve çalışanlara teşekkür eden Festival Direktörü Vecdi Sayar ise “Programda 100 uzun metraj, 20 kısa metraj filmimiz var. Festivalin üçüncü yılında bir adım daha atarak, ilk kez uluslararası yarışma düzenliyoruz. Çok geniş bir yelpazede, dünyanın farklı köşelerinden filmlerimiz var. Ulusal ve uluslararası konuklarımız hafta boyunca bizlerle olacak. Çocuklar için film gösterimlerimiz olacak, bu yıl belgesel film gösterimlerine de ağırlık veriyoruz. Bu festival, bütün büyük festivallerin olduğu gibi biraz da Sinematek işlevi görüyor. Sadece günümüz sinemasını değil, geçmiş dönem sinemanın büyük ustalarını da gündeme getirmek, gençlerle buluşturmak hedefini taşıyor” diye konuştu.