Roger Waters: İsrail’in yaptıklarına karşı bedenimin isyan ettiğini hissediyorum

Ünlü rock grubu Pink Floyd’un kurucularından Roger Waters, “Gazze’de yaşayan insanlar haftalardır, gece gündüz F-16’lar tarafından bombalanıyor. İnsan bunun nasıl bir şey olduğunu dahi hayal edemiyor. Dünya’nın en güçlü imparatorluğu (ABD) tarafından alkışlanıyor olması inanılamayacak kadar iğrenç. Batı ülkeleri nasıl olur da hala İsraillileri mağdur olarak göstermeye çalışabilirler?” dedi. 

AA’nın aktardığına göre, Rogers Waters TRT World’e verdiği röportajda, İsrail’in Filistin’e saldırılarını yorumladı.

Waters, “Babamın hikayesini kalbim ve ruhumla Gazze’yi anmadan anlatamam yani şu anda hayatımı o kadar etkiliyor” dedi.

“Konser bölgesi Filistinlerin mezarı üzerine kurulu”

Avrupa turnesi sırasında, menajerinin programına Tel Aviv’deki Hayarkon Park konserini eklediğini, bunun ardından bir sürü e-posta almaya başladığını belirten Waters, daha sonra İsrail’in işgali altındaki bölgelerden de aldığı bir e-postada, konser bölgesinin “Filistinlilerin mezarı üzerine kurulduğuna” ilişkin bir mesaj okuduğunu söyledi.

Waters, sonrasında Hayarkon Park konserini iptal ettiğini ve Filistin meselesi hakkında çok az şey bildiği için konseri Tel Aviv-Kudüs arasındaki bir bölgede düzenlediklerini söyledi.

Konserin başarılı geçtiğini ancak orada “Sizler komşularınızla barış yapmak zorunda olan genç İsrailliler neslisiniz” dediğini aktaran Waters, bunun üzerine insanların suratlarının düştüğünü ve “Bu adam neden bahsediyor? (Filistinler) Onlar hayvan” dermişçesine surat ifadesine büründüklerini söyledi.

Batı Şeria izlenimleri

Waters, konserden bir yıl sonra ziyaret ettiği İsrail’in işgali altındaki Batı Şeria izlenimi şöyle anlattı:

“Orada neler olup bittiğini görmek hayal bile edemeyeceğim kadar tüyler ürperticiydi. Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na (UNRWA) ait bir araçta İngiliz pasaportu taşıyan bana, İsrailli genç sınır muhafızları ve insanlar, küçümseme ve tiksintiyle bakmıştı. O zaman şöyle düşündüğümü hatırlıyorum: Bana böyle davranıyorlarsa Filistinlilere nasıl davranıyorlardır?”

“ABD’nin alkışlanıyor olması inanılmayacak kadar iğrenç”

İsrail’in saldırılarını “hayal gücünün de ötesinde” şeklinde nitelendiren Waters, son olarak şöyle dedi:

“Gazze’de yaşayan insanlar haftalardır, gece gündüz F-16’lar tarafından bombalanıyor. İnsan bunun nasıl bir şey olduğunu dahi hayal edemiyor. Dünya’nın en güçlü imparatorluğu (ABD) tarafından alkışlanıyor olması inanılamayacak kadar iğrenç. (Kanada’daki) İsrail yanlısı faaliyetleri ile bilinen B’nai Brith isimli örgüt ve (Kanada Başbakanı Justin) Trudeau’dan bahsetmiyorum bile… O da tüm bunları alkışlıyor. Nasıl olur da hala İsraillileri mağdur olarak göstermeye çalışabilirler?”

Waters, Filistin’e desteğinin başlamasının, babasının İkinci Dünya Savaşı sırasında İtalya cephesinde Alman askerleri tarafından öldürülmesiyle bağlantılı olduğunu anlattı, “Babamın hikayesini kalbim ve ruhumla Gazze’yi anmadan anlatamam yani şu anda hayatımı o kadar etkiliyor. İsraillilerin Gazze’de yaptıkları o kadar tarif edilemez ki, aldığım her nefeste tüm bedenimin buna isyan ettiğini hissediyorum” dedi.

“Güzel gezegeni feda etmeye hazırlar”

Filistin meselesinin “siyasi ve insani entrikalarla dolu” olduğuna dikkati çeken Waters, “İsrail lobisi, antisemitik olduğum gerekçesiyle Buenos Aires’teki gösterilerimi iptal ettirmeye çalıştı, tabii ki değilim!”

“Bu, düpedüz saçmalık. Yine de hikayeler uyduruyorlar ve sonra bunları büyütüyorlar ve sonra tekrar ve tekrar yayınlıyorlar. Yalan ne kadar büyük olursa insanların bu aptal heriflerin bana karşı yaptıklarının bu olduğuna inanma olasılıkları da o kadar artıyor” dedi.

Waters, sözlerini şöyle bitirdi:

“Bunlar çok ama çok sönük insanlar ve Filistin’deki Siyonist hareketin yasa dışı yerleşimci sömürgeciliği fikrine tamamen bağlılar. Kendilerini buna bağlayan (ABD Başkanı Joe) Biden ve İsrail’i destekleyen ABD’deki Hıristiyan Evanjelikler gibi diğer çılgın insanlar da var.”

“Neden? Onlara göre, İsa ikinci gelişinde aşağı indiğinde, Yahudilerin hepsinin cehennemde yandığını görmek istiyorlar ve hepsi el ele tutuşarak cennete gidecekleri saçmalığına inanıyorlar ve biliyorum ki, üzerinde yaşadığımız bu güzel gezegeni feda etmeye hazırlar. İstediklerine inanabilirler ancak (bu inanışa sahip insanlar) siyasi iktidar pozisyonlarına sahip olmamalılar çünkü bu, çılgınca.”