Rekabet Kurumu’ndan Trendyol’a 61 milyon ceza

Rekabet Kurumu, Trendyol hakkında yürütülen soruşturmayı tamamlandı. Bu soruşturma kapsamında Trendyol’a idari para cezası kesildi.

Rekabet Kurulu, çevrim içi pazaryeri pazarındaki uygulamalarıyla Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği gerekçesiyle DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret AŞ’ye (Trendyol) idari para cezası verilmesini kararı verildi.

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, söz konusu teşebbüsün çevrim içi pazaryeri pazarındaki uygulamalarıyla 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla yürütülen soruşturma tamamlandı.

Buna göre, Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda, algoritmaya müdahale ederek ve pazaryerinde satış yapan üçüncü taraf satıcıların verilerini kullanarak kendi perakende faaliyetine haksız olarak avantaj sağladığı, bu eylemlerinin rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırıcı nitelikte olduğu ve ilgili Kanun’u ihlal ettiği değerlendirilerek adı geçen teşebbüse 61 milyon 342 bin 847,73 lira idari para cezası uygulanmasına oy birliğiyle kararlaştırıldı.

Kararda, ayrıca, kuruluşun kendisine ait pazaryeri üzerinden yürüttüğü perakende faaliyetine ilişkin özel markalı ürünlerine (Private Label) rakiplerine kıyasla avantaj sağlayacak nitelikte algoritma ve kodlama aracılığıyla yapılan müdahalelerden kaçınmasına hükmedildi.

Öte yandan, ilgili teşebbüsün pazaryeri faaliyetinden elde edilen ve üretilen/türetilen her türlü verinin, perakende faaliyetine ilişkin özel markalı ürünler (Private Label) için kullanımından kaçınması ve bunu teminen gerekli her türlü teknik, idari ve organizasyonel tedbirleri alması kararlaştırıldı.