Reddit’in günlük ziyaret sayısı, protesto nedeniyle 53 milyon kadar azaldı

Reddit’e yönelik bir protesto gerçekleşti ve bu protestonun ilk gününün sabahında, mobil uygulamalarının yanı sıra masaüstü ve mobil web sitelerinde büyük bir kesinti yaşandı.

Reddit protesto edildiğinde, şirketin CEO’su Steve Huffman, bir medya saldırısına maruz kalan birçok Reddit kullanıcısıyla ilgili açıklamalarda bulundu. The Verge ile yaptığı bir röportajda,“Bu deli insanlar kızgınlar. Eskiden bedava bir şeyler alıyorlardı ama şimdi bedava olmayacak” şeklinde konuştu.

Bu olayların ötesinde, protestonun web sitesi trafiği üzerindeki pratik etkisi tam olarak belirlenemiyordu. Ancak sonunda daha net bir anlayış elde edildi.

Benzerweb tarafından Engadget’e sağlanan verilere göre, etki gözle görülür derecede küçük olsa da dikkat çekiciydi. Kesintinin başladığı 12 Haziran’dan bir gün öncesine kadar, Benzerweb, Reddit’e masaüstü ve mobil web istemcilerinden günlük 57 milyondan fazla ziyaret kaydetti. Protestonun ilk gününün sonunda, günlük ziyaretler 55 milyonun altına düştü. Ardından, 13 Haziran’ın sonunda, Benzerweb, siteye günlük 53 milyondan az ziyaret kaydetti. Bu, Reddit’in 13 Haziran’da ortalama günlük ziyaretlerinin geçen ayki ortalamaya göre yüzde 6,6 düştüğünü gösteriyordu ve bu 52.121.649 ziyareti temsil ediyordu.

Aynı dönemde, Benzerweb, platform kullanıcılarının platformda geçirdiği sürenin miktarında daha dramatik bir düşüş kaydetti. Protesto başlamadan önceki gün, ortalama bir oturum web sitesinde yaklaşık sekiz dakika 31 saniye sürüyordu. Bir gün sonra, bu ölçüm yedi dakika 17 saniyeye düşerek son üç yılın en düşük istatistiği oldu.