Radyoaktif enkazın kaldırılması ertelendi

Fukuşima’da radyoaktif yakıt enkazının kaldırılması yine ertelendi. Japonya’da Fukuşima nükleer santrali işletmecisi, radyoaktif yakıt enkazının ortadan kaldırılmasını ertelemeyi planlıyor.

Mart 2011’deki deprem ve tsunami faciasında nükleer sızıntı olan enerji santralindeki yakıt enkazının son durumu gündemdeki yerini koruyor. Hükümetle işbirliği halinde, işletmeci Tokyo Electric Power (TEPCO) bu yıl başlatılacak yakıt enkazının ortadan kaldırılması tarihini erteleyecek.

 

Daha önce Covid-19 salgını nedeniyle ertelenen planın, yeni karara göre 12-18 ay arası tehir edilerek, 2023 mali yılının ikinci yarısında başlatılması öngörülüyor.

 

En zorlu görevlerden biri

Kyodo ajansına göre, yakıtın incelenmesinde kullanılan robot sondaya çift kollu manipülatör monte edilmesi gerektiği için plan ertelendi.

 

Uzaktan kumanda edilen kamera donanımlı dalgıç robot sonda, girdiği performans testleri sonrası, enkazın kaldırılması sürecinde önemli rol oynayacak.

 

İleri düzeyde radyoaktiviteye sahip enkazın kaldırılması, santralin devreden çıkarılması sürecinde en zorlu görevlerden biri olarak kabul ediliyor.

 

Kuzeydoğuda, okyanus kenarında konuşlu santralde 2011’de deprem ve tsunami sonrası santralin 1, 2 ve 3 no’lu reaktörlerinde nükleer erime meydana gelmişti.