Parlayan Yıldızlar’ın 23. sezon başvuruları başladı

20 yaşına giren İş Sanat, 16 genç müzisyene konser imkânı sağlayacak olan projesi “Parlayan Yıldızlar” için başvuru şartları İş Sanat’ın internet sitesinde açıklanırken seçmelerin son başvuru tarihi ise 7 Ekim 2022 olarak belirlendi.

İş Sanat tarafından açıklanan başvuru şartlarına göre, güzel sanatlar lisesi veya konservatuar öğrenimine devam eden genç müzisyenler projenin seçmelerine katılabilecek. Pandemi yüzünden yaklaşık 2 sene boyunca yapılamayan  seçmeler nedeniyle sadece bu yıla özgü olmak üzere katılım yaşı 21’den 23’e yükseltildi. Bu kategorideki adaylar profesyonel olarak bir orkestrada kadrolu çalışmıyor olmaları kaydıyla, öğrenci olma şartı aranmadan seçmelere başvuru yapabilecek.

 

İş Sanat bünyesinde, 2002 yılından bugüne 97 genç müzisyene destek veren Parlayan Yıldızlar’ın ücretsiz konserleri bu sezon Aralık ayında İş Kuleleri Salonu’nda başlayacak ve İş Sanat’ın 2012 yılında aramızdan ayrılan sanat yönetmeni Meriç Soylu’nun ailesi tarafından adına düzenlenen “Meriç Soylu Ödülleri” ile Mayıs ayında sona erecek.

 

Parlayan Yıldızlar’a en son 2019-2020 sezonunda ara verilerek, 2021-2022 sezonunda tamamlanmış ve Meriç Soylu Ödülleri birincilik ödülünü genç piyanist Salih Haşim Aktaş kazanmıştı. İkincilik ödülü keman performansıyla İlke Işı Tuncer’e verilirken, Beliz Güney viyolonseliyle üçüncü olmuştu. Alpay Jan İnkılap ve Ecmel Nevâ Bildik yine kemanlarıyla mansiyon ödüllerinin sahibi olmuştu.