McDonald’s Rusya’da yeni ismiyle tekrar açıldı

Ukrayna-Rusya savaşının ardının Rusya’dan çekilme kararı alan ve restoranlarının hepsini satan McDonald’s, yaklaşık bir ay sonra Vkusno & tochka (Lezzetli ve Hepsi Bu) adıyla Moskova’da yeniden açıldı.

Ukrayna işgalinin ardından Rusya’dan çekilme kararı alan ve restoranlarının tamamını satan McDonald’s yaklaşık bir ay sonra yeni sahibi ve yeni adıyla Moskova’da yeniden açıldı. Vkusno & tochka (Lezzetli ve Hepsi Bu) adıyla açılan restoranın önünde Pazar günü kuyruk oluştu.

 

Amerikan fast food zinciri McDonald’s, Ukrayna savaşının başlangıcından bu yana yaşanan “insani krizi” ve ülkede “öngörülemeyen çalışma ortamını” gerekçe göstererek Mart ayında Rusya’daki faaliyetlerini durdurmuş ve Mayıs ayında ülkedeki yaklaşık 850 restoranını satacağını açıklamıştı.

 

Restoranlar Rus iş adamı Alexander Govor tarafından satın alındı ve 15’i Rusça ismiyle ve yeni markasıyla Pazar günü yeniden kapılarını açtı. Govor, 200’ü Haziran ayında olmak üzere, geri kalan restoranların da açılacağını belirtti.

 

Restoranın ve menülerin isimleri Rusça olsa da, geri kalan hemen her şey McDonald’s’la aynı. Peynirli hamburger 129 rubleye (yaklaşık 2,24 dolar) satılıyor.