Marvel’a yapay zeka eleştirisi

Marvel Stüdyolarının Disney+’ta yayına giren dizisi Secret Invasion (Gizli İstila), açılış jeneriğinde yapay zeka kullanması nedeniyle sanatçılar ve hayranları tarafından eleştirilerin hedefi oldu.

Oyun, film ve dizi haberleri sitesi Polygon’a açıklama yapan dizinin ABD’li baş yapımcısı ve yönetmeni Ali Selim, jeneriğin daha önce de çeşitli projelerde beraber çalıştıkları görsel efekt şirketi “Method Stüdyoları” tarafından yapay zeka kullanılarak yapıldığını onayladı.

Jeneriğin, “Skrull” adı verilen şekil değiştiren yaratıkların dünyayı istilasını konu alan dizinin temasına uygun olduğunu belirten Selim, jeneriğin yapılma süreci hakkında “Fikirleri, temaları ve kelimeleri ortaya attık, sonra da bilgisayar onunla bir şeyler yaptı. Sonra kelimeleri kullanarak biraz değiştirdik.” şeklinde konuştu.

Sanatçılar ve dizinin hayranları ise sinemada yapay zeka kullanımının, “sanatçıların elinden iş imkanlarını aldığı” ve “etik olmadığı” gerekçesiyle Marvel Stüdyolarını eleştiriyor.

Dizi, film ve oyunlar için görsel senaryo taslağı hazırlayan Jon Lam da Twitter hesabında, söz konusu yapay zeka kullanımının Amerikan Senaristler Birliği (WGA) öncülüğünde başlatılan greve destek veren tüm sanatçı ve yazarların “yarasına tuz bastığını” kaydetti.

WGA tarafından 2 Mayıs’ta yapay zeka teknolojisine karşı sanatçıların çeşitli haklarının korunması için grev başlatılmıştı.