Marmara Adası Edebiyat Günleri düzenlenecek

İlk defa düzenlenecek olan Marmara Adası Edebiyat Günleri, 5-7 Ağustos tarihleri arasında şair ve yazarları edebiyatseverlerle buluşturacak.

Yazar ve şairleri bir araya getiren Marmara Adası Edebiyat Günleri, 5-7 Ağustos tarihlerinde Marmara Adası’nda düzenlenecek. Marmara Adası Dostları, Galimi Çınarlı Kırsal Kalkınma ve Turizm Derneği ve Gündoğdu Köyü Güzelleştirme Derneği’nin ortak çalışmalarıyla Marmara Adalar Belediyesi’nin desteğiyle ilk kez düzenlenecek olan etkinlikte, Ahmet Ümit, Aslı Perker, Barış Müstecaplıoğlu, Fuat Sevimay, Gaye Boralıoğlu, H. Can Yücel, İnci Aral, İsmet Değirmenci, Müge İplikçi, Orhan Alkaya, Oya Baydar, Pelin Batu, Sabâ Altınsay, Tuna Kiremitçi ve Turhan Günay edebiyatseverler ile buluşacak.

Edebiyat günlerinin organizasyonu halkın ve esnafın gönüllü katkılarıyla Marmara Merkez’de, Gündoğdu’da ve Çınarlı’da gerçekleşecek.

‘Çeşitli etkinliklerle maziyi canlandıracak’

Esengün Taran’ın konuşması ile başlayacak edebiyat günleri etkinliklerinin moderatörlüklerini Adil Çamur, Nermin Mollaoğlu ve Nevzat Ekmekçi üstlenecek. Marmara Adası Edebiyat Günleri’nin posteri ve logosu ise şair ve ressam İsmet Değirmenci tarafından hazırlandı. Etkinliğe ilişkin yapılan açıklamada, “1950 ve 60’larda Edip Cansever, Melih Cevdet, Oktay Fırat, Tomris Uyar, Yaşar Kemal ve daha birçok değerli yazarımıza Marmara Adası ev sahipliği yaptı. Yazarları sadece güzelliğiyle büyülemekle kalmadı, eserlerine de bol bol ilham verdi. 80’lerden sonra ise yazarların tatil planları için Ege kıyılarını tercih etmesiyle Marmara Adası’ndaki edebiyat coşkusu giderek azaldı. 5-6-7 Ağustos tarihlerinde, edebiyatımızdan yazarlar ve şairler, bu coşkuyu zinde tutmak, Marmara Adası’nın o eski atmosferini tekrardan canlandırmak için bir araya geliyor. Üç gün sürecek Marmara Adası Edebiyat Günleri, çeşitli etkinliklerle maziyi canlandıracak” denildi.