“Kar geliyor, yolları paylaştılar!”

İstanbul’da yarın sabahtan itibaren beklenen soğuk hava ve kar yağışıyla ilgili “Karla Mücadele Hazırlık Toplantısı” gerçekleştirildi. Toplantı sonrası basına verilen fotoğraf, sosyal medyada “kar geliyor, yolları paylaştılar” şeklinde ironik yaklaşımlara neden oldu. Geçen Ocak ayında İstanbul’da birçok kişinin yollarda kalmasına neden olan kar yağışı sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Karayolları Genel Müdürlüğü arasında “hangi yollar kimin sorumluluk alanında” tartışmaları yaşanmıştı.

İstanbul’da beklenen kar yağışına ilişkin İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) Hasdal Yerleşkesi’nde “Karla Mücadele Hazırlık Toplantısı” gerçekleştirildi. Toplantıya Vali Ali Yerlikaya’nın yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, vali yardımcıları, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, bölge ve il müdürleri ile ilgili kurumların temsilcileri katıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yoğun kar yağışı uyarısında bulunduğunu hatırlatan Vali Yerlikaya, İçişleri Bakanlığı’nın kış tedbirleri genelgesi doğrultusunda kurumlarla iş birliği içerisinde sürecin yürütüleceğini dile getirdi. Yerlikaya sözlerine şöyle devam etti:

“Valiliğimiz koordinasyonunda idari tedbirlerin tümünü alacağız ve bu kararları şehrimizle paylaşacağız. Ulaşımın aksamadan devam edebilmesi için karla mücadele hazırlıklarımızı yaptık. Güvenlik güçlerimiz kendi bölgelerinde hazırlıklarını yaptılar. Akıl, istişare ve bilimin ışığında alınan tüm kararları gerek medyamız gerekse sosyal medya aracılığıyla duyuracağız. İstişaremizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Hazırlık çalışmalarımızı yürüten kurumlarımıza teşekkür ediyorum.”

Vali Yerlikaya’nın konuşmasının ardından Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, İBB AKOM (Afet Koordinasyon Merkezi), Karayolları Bölge Müdürlüğü, Kuzey Marmara Otoyol Müdürlüğü, ICA (Yavuz Sultan Selim Köprüsü-Kuzey Çevre Otoyolu), İGA (İstanbul Havalimanı) ve Sabiha Gökçen Havalimanı ve İstanbul Havalimanı işletmeleri ile Kızılay temsilcileri karla mücadele konusunda çeşitli sunumlar gerçekleştirdi. İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Yusuf Kenan Topçu ve Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanı Tuğamiral Tayfun Paşaoğlu ise alınacak tedbirleri anlattı.

Karla mücadelede personel ve araç durumu

Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü, 473 kilometrelik sorumluluk ağında 754 personel, 209 araç, İstanbul Büyükşehir Belediyesi 4 bin 23 kilometrelik sorumluluk ağı ve 465 güzergâhta 7 bin 421 personel, 1584 araç ve iş makinesiyle karla mücadelede görev yapacak.

Jandarma 435 tim, 2 bin 554 personel, 660 araç, emniyet de 219 noktada 373 trafik ve 1917 asayiş ekibinin yanı sıra 5 bin 498 personelle çalışacak. ICA (Yavuz Sultan Selim Köprüsü-Kuzey Çevre Otoyolu) 91 araç, 215 personel, Kuzey Marmara Otoyolu 61 araç ve personelle, AFAD 78 araç ve 207 personelle mücadelede yer alacak.

112 Acil Çağrı Merkezi 1363 personelle, İstanbul Havalimanı 131 özel pist aracı ve 381 personelle, Sabiha Gökçen Havalimanı 59 özel pist aracı ve 67 personelle, 39 ilçe kaymakamlıklarının ilçe afet ve acil durum yönetim merkezleri ile Vefa Sosyal Destek Grupları da görevde olacak.

Kızılay ise 30 noktada 92 araç, 32 mobil araç, 180 personel ve 120 gönüllü ile karla mücadeleye destek verecek.

Etiketler
, ,