Kanada’da 26 bin kişi orman yangınları nedeniyle tahliye edildi

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ülkesinde bir süreden beri yayılarak devam eden orman yangınlarını söndürme çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Trudeau, başkent Ottawa’da, bakanlarla birlikte düzenlediği basın toplantısında, yangınlarının en etkili olduğu eyaletlerden Alberta’da incelemelerde bulunduğunu söyledi, “Bu sadece Alberta için değil, Atlantik eyaletleri ve Quebec’te yaşayan birçok kişi için korkunç ve yürek burkan bir durum” dedi.

Havadan kurtarma ekipleri

Alberta, Quebec ve Nova Scotia eyaletlerindeki orman yangınlarını söndürmek için Kanada Ordusu’nun da görev yaptığını aktaran Trudeau, tehlike altında olan insanların tahliyesi için de havadan kurtarma ekiplerinin görev yaptığını söyledi.

Kırsal bölgelerde yaşayan yerli topluluklarından 450 kişinin eğitimden geçirilerek itfaiyeci sertifikası aldığını belirten Trudeau, bu programın genişletileceğini duyurdu.

ABD, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika’dan itfaiyecilerin söndürme çalışmalarında görev aldığını yineleyen Trudeau, Fransa’dan da 100 itfaiyecinin kısa sürede Kanada’ya geleceğini, halen 3 binin üzerinde insanın yüzlerce noktada devam eden orman yangınlarını söndürmeye çalıştığını ifade etti.

3,3 milyon hektar yandı

Acil Durum Hazırlık Bakanı Bill Blair de, yanan ormanlık alanın, son iki günde 300 bin hektar artarak 3,3 milyon hektara çıktığını söyledi.

Ülke genelinde halen 413 aktif orman yangını olduğunu kaydeden Blair, bu yangınlardan 249’unun henüz kontrol altına alınamadığını açıkladı.

26 bin kişi tahliye edildi

Blair, 26 bin kişinin orman yangınları sebebiyle tahliye edildiğini ve güvenli noktalarda barındırıldığını, yangınların yılın bu zamanında görülmemiş büyüklükte olduğunu belirtti.

Kuru ve sıcak havanın, yeni yangınları tetiklediğine işaret eden Blair, bunun da normalin çok üzerinde olduğunu vurguladı.

Yangınlar 6 Mayıs’ta başladı

Kanada’nın Alberta eyaletinde 6 Mayıs’ta başlayan orman yangınları, aradan geçen zamanda British Columbia, Yukon, Nova Scotia ve son olarak da Quebec eyaletlerinde etkili olmaya başladı.

Orman yangınları, Kanada’nın başkenti Ottawa’nın 170 kilometre batısındaki Centennial Lake bölgesine ulaşırken, buradaki piknik alanlarında ateş yakılması yasaklandı.

Yangınların etkili olduğu Quebec eyaletinde ise hükümet, park ve ormanlık alanlara halkın girişini yasakladı.

Alberta Eyaleti Başbakanı Danielle Smith, olağanüstü hal ilan ettiklerini duyurmuştu. Alberta’nın ardından Quebec eyaleti de orman yangınları sebebiyle geçtiğimiz günlerde olağanüstü hal ilan etmişti.

Dumanlar New York’a ulaştı

ABD’nin kuzey doğu eyaletleri, Kanada’da günlerdir devam eden orman yangınlarından oluşan dumanların etkisi altında kaldı.

ABD hükümetine bağlı AirNow sitesi, New York şehri ve civarında hava kalitesi seviyesini turuncu renkten 165 kırmızı renge çıkardı.

Yetkililer, özellikle kalp, akciğer ve solunum yollarına bağlı rahatsızlığı olanları dışarı çıkmama konusunda uyarıyor. Orman yangınlarının neden olduğu duman, New York kentinde hayatı olumsuz etkiliyor.

ABD sivil havacılık otoritesi Federal Havacılık Yönetimi (FAA), Kanada’daki orman yangınlarından etkilenen New York kentinde hava trafiğini yavaşlatma kararı aldı. LaGuardia Havalimanı kalkış-varışlı uçuşlar ertelendi.