Kadın Gücü’den belgeseller Kundura Sinema’da

Yaratıcı belgesel sinemanın özgün yapımlarını buluşturacak Kundura Sinema Belgesel Kuşağı gösterimleri bu hafta sonu Beykoz Kundura’da başlıyor. Nisan ve Haziran aylarında kapsayan programın ilk seçkisi “Kadın Gücü” adını taşıyor. Dört kıtadan cesur ve mücadeleci kadınların hikâyelerini bir araya getirecek seçkideki 5 film, Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacak.
Yaratıcı belgesel sinemanın özgün ve güncel yapımlarını izleyiciyle buluşturacak Kundura Sinema Belgesel Kuşağı bu hafta sonu başlıyor. Programın ilk seçkisi, S. Buse Yıldırım’ın küratörlüğünde hazırlanan “Kadın Gücü” adını taşıyor. Gösterimleri Mayıs ve Haziran aylarında devam edecek seçki, dört kıtadan cesur ve mücadeleci kadınların hikâyelerinin anlatıldığı 5 filmi, Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşturacak. Brezilya’nın önemli yönetmenlerinden Gabriel Mascaro’nun yedi farklı hizmetçi kadını yakından izlediği belgeseli “Housemaids / Evdeki Hizmetçiler”in gösterimi ile başlayacak seçkide; Ürdün’deki ilk kadın tesisatçıların dünyasına mizahi bir bakış sunan “Waterproof / Su Sızmaz”, Pakistan’da bir fabrika yangınında oğlunu kaybeden bir annenin adalet arayışında binlerce işçinin sesine dönüşmesini anlatan “Discount Workers / İndirim İşçileri”, güreşçi üç kadınının izinde Meksika’daki kadına şiddetin çarpıcı portresini çizen “Luchadoras / Kadın Güreşçiler” ve Venezuela’da politikacıların kirli oyunlarına karşı ateşli bir mücadele veren köylü kadınları konu alan “Once Upon A Time In Venezuela / Bir Zamanlar Venezuela’da” adlı belgeseller gösterilecek.

Ev içi emeğin içeriden tanıkları

Kundura Sinema’da ücretsiz izlenebilecek seçkinin ilk filmi, “August Winds” (2014), “Neon Bull” (2015) gibi filmleriyle tanıdığımız Brezilyalı yönetmen Gabriel Mascaro’nun ödüllü belgeseli “Housemaids / Evdeki Hizmetçiler” (2012) olacak. 30 Nisan ve 7 Mayıs tarihlerinde gösterilecek film, dünyanın en çok ev işçisi çalıştıran ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alan Brezilya’da yedi farklı evde yaşananları içeriden izliyor. Farklı sınıf, din ve bölgeden seçilmiş yedi gencin, evlerinde çalışan ve aynı zamanda birlikte yaşadıkları hizmetçileri kaydettikleri ev videolarından oluşan “Evdeki Hizmetçiler”, Brezilya’nın sömürge geçmişinin kalıntılarından biri olan ev içi emeğini, yaratıcı bir bakışla tartışmaya açıyor.

Ürdün’den Pakistan’a, Meksika’dan Venezuela’ya

Seçkide ayrıca; Almanyalı sanatçı ve yönetmen Daniela König’in dünyanın en kurak ülkelerinden biri olan Ürdün’deki ilk kadın kadın tesisatçıların dünyasına mizahi bir bakış sunan filmi “Waterproof / Su Sızmaz” (2019); Ammar Aziz ve Christopher Patz’ın yönettiği, Pakistan’da bir fabrika yangınında kaybettiği oğlunun adaletini ararken binlerce işçinin de sesi olan Saeeda’nın hikâyesini anlatan “Discount Workers / İndirim İşçileri” (2020); Paola Calvo ve Patrick Jasim’in Meksika’da ringdeki ve sokaktaki güreşçi kadınların izinden kadına yönelik şiddetin çarpıcı portresini çizen, Selanik Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü, FIPRESCI Ödülü ve Seyirci Ödülü’nün üçünü birden kucaklamış belgeselleri “Luchadoras / Kadın Güreşçiler” (2021) ve Anabel Rodriguez Ríos’un Hot Springs ve Watch Docs film festivallerinden Büyük Ödül ile dönmüş, Venezuela’da politikacıların kirli oyunlarına karşı ateşli bir mücadele veren köylü kadınları izlediği belgeseli “Once Upon A Time In Venezuela / Bir Zamanlar Venezuela’da” (2020) yer alıyor.Sınırlı sayıda seyirciye açık olacak ve ücretsiz gösterilecek filmler için rezervasyonlar Beykoz Kundura’nın internet adresinden yapılabilir.

Kundura Sinema Belgesel Kuşağı: Kadın Gücü


30 Nisan ve 7 Mayıs 2022, Cumartesi: 17:00 | DOMÉSTICA / HOUSEMAIDS / EVDEKİ HİZMETÇİLER | Kundura Sinema

 

21 Mayıs 2022, Cumartesi: 17:00 | DISCOUNT WORKERS / İNDİRİM İŞÇİLERİ | Kundura Sinema

 

28 Mayıs 2022, Cumartesi: 17:00 | WATERPROOF / SU SIZMAZ | Kundura Sinema

 

4 Haziran 2022, Cumartesi: 17:00 | LUCHADORAS / KADIN GÜREŞÇİLER | Kundura Sinema

 

11 Haziran 2022, Cumartesi: 17:00 | ONCE UPON A TIME IN VENEZUELA / BİR ZAMANLAR VENEZUELA’DA | Kundura Sinema

Etiketler