Japonya’daki depremde ölü sayısı artıyor!

Japonya’da meydana gelen depremde ölü sayısı artarken yetkililer bir sarsıntının daha olabileceği noktasında uyarılarda bulundu.

Japonya yeni yılın ilk gününde depremlerle sarsıldı.

Japonya Meteoroloji Ajansı’na (JMA) göre, dün batıdaki İşikawa’nın Noto Yarımadası ve açıklarında büyüklükleri 5 ila 7 arasında değişen çok sayıda deprem meydana geldi.

Dün yerel saatle 16.06’da 5,7, 16.10’da 7,6, 16.18’de 6,1, 16.39’da 5,2, 16.42’de 5,2, 16.48’de 5, 16.56’da 5,7, 17.07’de 5,2 ve 17.29’da da 5 büyüklüğünde depremler oldu.

Açıklamada ayrıca bölge genelinde gece boyunca 4 ile 5 arası büyüklükte çok sayıda depremin daha meydana geldiği rapor edildi.

Noto Yarımadası kıyısında 2 Ocak yerel saatle 10.17’de 5,6 büyüklüğünde bir deprem daha kaydedildi.

JMA, tsunamiye ilişkin açıklamasında ise İşikawa kıyıları dahil bölge genelinde tsunami uyarılarının kaldırıldığını duyurdu.

200’YE YAKIN BİNANIN HASAR GÖRDÜĞÜ BELİRLENDİ

Depremler sonrası kara yollarında çökme yaşandığı, Noto Yarımadası’ndaki Wajima kentinde çıkan yangında yakın çevredeki 200’e yakın yapının hasar gördüğü bildirildi.

Devlet televizyonu NHK’ya ait görüntüde, Wajima’da 7 katlı bir binanın yan yattığı görüldü.

İşikawa Eyalet Valiliği, bölgedeki depremler sonrası 55 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Eyalet valiliğinin talebi doğrultusunda arama kurtarma faaliyetleri için Japonya Öz Savunma Kuvvetleri personeli bölgeye sevk edildi.

YARDIM MALZEMELERİ İSE GEMİLERLE TAŞINACAK

Başbakan Kişida Fumio, yaptığı açıklamada, bölgeye ulaşıma ilişkin, Noto Yarımadası’nın kuzey bölgelerine girişin son derece zor olduğunu bildirdi.

Kişida, merkezi hükümetin, bölgeye yardım malzemelerinin ulaştırılmasında gemilerin kullanılmasına yönelik hazırlık yaptığını aktardı.

TREN HATLARINDA GECİKMELER YAŞANIYOR

Bölgede hizmet veren Hokuriku hızlı tren hatlarındaki birçok seferde 11 saate varan gecikmeler yaşandığı duyuruldu.

İşikawa’nın merkezindeki Kanazawa İstasyonu varışlı tren seferlerinin öğle saatlerine dek askıya alındığı bildirildi.

Japonya İmparatorluk Ajansı (Kunaicho), İmparator Naruhito’nun, Tokyo’daki İmparatorluk Sarayı yerleşkesinde halkı selamlayacağı etkinliğin iptal edildiğini duyurdu.

NÜKLEER SANTRALDE HERHANGİ BİR OLUMSUZLUK YOK

Öte yandan, Hokuriku Electric Power (Rikuden) firmasına ait Noto Yarımadası’nın batı yakasına kurulu, hizmet dışı Şika Nükleer Güç Santrali’nde anormallik saptanmadığı kaydedildi.

Japonya Nükleer Düzenleme Kuruluna göre, depremin merkez üssü yakınlarındaki Niigata ve Fukui eyaletlerinde bulunan nükleer güç santrallerinde de anormallik tespit edilmedi.

 

ntv.com.tr

Japonya’da meydana gelen 7,6’lık depremde 50’den fazla bina kısmen veya tamamen yıkıldı. Çok sayıda bina alevlere teslim oldu. Yetkililer büyük bir sarsıntıya hazırlıklı olunması noktasında çağrıda bulundu.

Japonya’da meydana gelen depremde ölü sayısı artarken yetkililer bir sarsıntının daha olabileceği noktasında uyarılarda bulundu.

Etiketler
,