James Cameron: “Bir felaket olduğunu hissettim”

Titanik filminin yönetmeni James Cameron, BBC’ye verdiği röportajda, Titan denizaltısının başına gelen felaketi günler öncesinden tahmin ettiğini paylaştı.

Cameron, 1997 yılında vizyona giren ve Kate Winslet ile Leonardo DiCaprio’nun başrollerini paylaştığı efsanevi filmi yönettiği dönemde, Titan denizaltısının kaybolduğu Pazar günü kendisinin bir gemide bulunduğunu ve haberi Pazartesi günü aldığını belirtti.

Denizaltının hem navigasyonunun hem de iletişiminin aynı anda kaybolmasının, bir felaketin yaşandığını gösterdiğini tahmin ettiğini ifade etti. Bu durumun, benzer bir tehlikenin Titanik faciasında da yaşandığını hatırlattığını belirtti. Cameron, Titanik gemisinin de iletişim sisteminin çökmesi sonucu faciayla sonuçlandığını vurguladı.

Cameron, Titan denizaltısının kaybolmasıyla ilgili olarak güvenlik önlemlerinin ve iletişim sistemlerinin geliştirilmesi gerektiğini dile getirdi. Bu tür felaketlerin önlenebilmesi ve denizaltı teknolojisinin daha güvenli hale getirilebilmesi için sürekli olarak iyileştirmelerin yapılması gerektiğini vurguladı:

“Kemiklerime kadar ne olduğunu hissettim. Denizaltının elektronik ve iletişim sisteminin aynı anda gitmesi, radyo vericisinin yanıtsız kalması… Denizaltının başına gelenleri anladım.”

Cameron da Titanik’in enkazına 33 defa dalış gerçekleştirmişti.

“Hemen denizaltı topluluğundan bağlantılarıma eriştim ve bir saat içinde şu bilgilere ulaştım. İniştelerdi. 3.500 metredeyken 3.800 metreye doğru gidiyorlardı” diyen Cameron ardından da iletişimlerinin ve navigasyonlarının aynı anda ortadan kaybolduğunu öğrendiğini anlattı:

“Eğer yıkıcı bir olay olmadıysa ikisini de aynı anda kaybetmezsiniz, enerjisi yüksek bir felaket olmalı. Aklıma ilk gelen bir içe doğru patlama olduğuydu.”

Cameron geçen haftanın denizden gelen sesler, oksijen ve diğer mevzular etrafında dönen tartışmalarla “sündürülmüş ve kabus gibi bir saçmalığa döndüğünü” söyledi.

Cameron, “Denizaltının en son bilinen derinlik ve pozisyonunda bulunacağını biliyordum, öyle de oldu” dedi.

Perşembe günü, uzaktan kontrol edilen bir denizaltının görevlendirilmesiyle Titan denizaltısının enkazının birkaç saat veya birkaç dakika içinde bulunduğu açıklandı.

Kuzey Atlantik’te kaybolan ve Titanik enkazını incelemek amacıyla yola çıkan Titan denizaltısında bulunan beş kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

ABD Sahil Güvenlik yetkilileri, Titan denizaltısındaki basınç kaybı nedeniyle meydana gelen içe doğru bir patlama sonucu hayatını kaybettiklerini duyurdu.

Yetkililer, bulunan denizaltı parçalarının “feci bir patlama” sonucunda ortaya çıktığını belirtti ve kazanın Titanik enkazının uç tarafından 478 metre uzaklıkta gerçekleştiğini vurguladı.