J.K Rowling’e ölüm tehdidi

Hint asıllı İngiliz yazar Salman Rüşdi 1988’de yayınladığı Şeytan Ayetleri isimli romanı yüzünden senelerdir tehdit altındaydı. Rüşdi, 12 Ağustos’ta New York’ta katıldığı bir etkinlikte saldırıya uğrayarak ağır yaralanmıştı Rüşdi’nin saldırıya uğramasıyla ilgili açıklama yapan İngiliz yazar J.K Rowling de sosyal medya üzerinden ölüm tehditleri almaya başladı.

Hint asıllı İngiliz yazar Salman Rüşdi’nin ABD’nin New York kentinde katıldığı bir konferans sırasında bıçaklı saldırıya uğramasına tepki gösteren dünyaca ünlü fantastik roman serisi Harry Potter’ı kaleme alan İngiliz yazar J.K Rowling ölüm tehdidi aldı. Rowling, Rüşdi’nin saldırıya uğramasını eleştirerek sosyal medya hesabından yayınladığı paylaşımda, “Korkunç bir haber. Şu anda çok berbat hissediyorum. İyi olmasını sağlayın” ifadelerini kullandı. Rowling’in paylaşımı üzerine sosyal medyada, “Merak etme sıra sende” yanıtı aldı.

 

Rowling şahıstan gelen tehditkar mesajları sosyal medya hesabından paylaşarak, polisin bu tehditlere yanıt vereceğini söyledi. Polis tarafından yapılan açıklamada, “Çevrimiçi bir tehdit yapıldığına dair bir rapor aldık ve memurlar soruşturma yürütüyor” denildi. “Meer Asıf Asiz” adlı Twitter kullanıcısının aynı zamanda Rüşdi’yi bıçaklayan saldırganı öven mesajlar da yayınlandığı ifade edilerek, daha sonra ise Rowling’e gönderdiği tehdit mesajını kaldırdığı aktarıldı.

 

İngiliz yazar Rowling, 1997 yılında yazdığı “Harry Potter” kitap serisi ile tanınıyor. 57 yaşındaki Rowling’in 7 serilik Harry Potter kitabı aynı zamanda film serisi olarak da dünya çapında en popüler eserler arasında yer alıyor.

 

Warner Bros: “Fikirlerini cesurca ifade eden tüm yazarların yanındayız.”

Rowling’in Harry Potter kitap serisini filmleştiren prodüksiyon şirketi Warner Bros Discovery (WBD) tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada ise, yazara yönelik tehditlerin “Şiddetle kınandığı” ifade edilerek, “Onun ve fikirlerini cesurca ifade eden tüm yazarların yanındayız. WBD, ifade özgürlüğüne, barışçıl söyleme ve kamusal alanda görüşlerini bildirenleri desteklemeye inanıyor” dedi.