İzlanda’da balina avı geçici süreyle durduruldu

İzlanda Gıda, Balıkçılık ve Tarım Bakanı Svandis Svavarsdottir, hayvan refahı raporları soncunda her yıl yapılan balina avını geçici süreyle durdurduğunu açıkladı. İzlandalı bakan, alınan kararla ilgili avlanan balinaların ölmelerinin uzun sürmesinin altını çizdi.

İzlanda Gıda, Balıkçılık ve Tarım Bakanı Svandis Svavarsdottir, dün yaptığı açıklamada hayvan refahını hedefleyen raporlarda balinaların öldürülmesinin çok uzun sürmesinin, hükümetin Hayvan Refahı Yasası ile uyumlu olmadığını ifade etti. Bu ve buna benzer rapor sonuçları ışığında avlanmanın Hayvan Refahı Yasası’na uygun yapılmasının araştırılması için bu seneki balina avının ertelendiğini açıklayan İzlandalı bakan, “Hayvan refahı yasasının şartları bence kaçınılmaz, eğer hükümet ve lisans sahipleri refah gerekliliklerini garanti edemezse, bu faaliyetin bir geleceği yok” dedi.

Bakanlık önümüzdeki günlerde Hayvan Refahı Yasası ve Balina Avcılığı Yasası’na bağlı olarak avlanmaya daha fazla kısıtlama getirilmesi için mümkün olan iyileştirmeleri ve yasal koşulları değerlendirecek ve bu hedef doğrultusunda uzmanların ve ruhsat sahibi avcıların görüşüne başvuracak.

Balina avcılığın yasaklanması için çalışan sivil toplum kuruluşu Whales organizasyonu balinalara fırlatılan zıpkınların hayvanın vücudunda yarım metreye kadar saplandığını ve zıpkının ucunda bulunan el bombası gibi bir patlayıcının hayvanın vücudunun içinde patladığını aktardı. Yetkililer, avcılıkla ilgili bilgilendirme sayfasında “(Balina) şanslıysa çabuk ölür ama genellikle bir saat veya daha fazla sürer. Bu korkunç senaryo, balinaların avlandığı tüm dünya okyanuslarında tekrarlanıyor” açıklamasında bulundu.