İstanbullu gıdaya ulaşmakta zorluk yaşıyor

İstanbul Planlama Ajansı (İPA) İstanbul Barometresi temmuz araştırmasının sonuçlarına göre İstanbulluların 71,5’i temmuzda evde ekonomik sorunları, konut ve kira fiyatlarını ve gidemedikleri tatilin planlarını konuşuyor. Yüzde 70,1’i temmuzda maddi yetersizlik nedeniyle istediği gıdaları alamazken yüzde 61,7’si yeterli gıdaya ulaşma konusunda endişe yaşıyor. Alt gelir gurubuna ait katılımcılarda ise bu oranın yüzde 80,1 olduğu görüldü.

Son araştırmayla birlikte dört aydır İstanbul’un gündemini ekonomik sorunlar, konut fiyatları ve kiralar oluşturuyor. Katılımcıların yüzde 40,2’si ekonomik sorunların, yüzde 36,4’ü İstanbul’da konut satış ve kiralama fiyatlarındaki artışın kentin gündemi olduğunu belirtti. Yüzde 20,7’si akaryakıt zamlarının, yüzde 14,6’sı döviz kurunda yaşanan hareketliliğin temmuz ayında Türkiye’nin gündemi olduğunu söyledi.

 

Katılımcılara göre Türkiye gündeminde üçüncü sırada yüzde 13,7 ile sağlık çalışanlarına şiddet vakaları ve bir doktorun öldürülmesi yer aldı. Katılımcıların yüzde 70,1’i temmuzda maddi yetersizlik nedeniyle istediği gıdaları alamadığını, yüzde 61,7’si yeterli gıdaya ulaşma konusunda endişe yaşadığını ifade etti. Alt gelir gurubuna ait katılımcılarda bu oranın yüzde 80,1 olduğu görüldü. Katılımcıların yüzde 62,1’i yeterli gıdaya ulaşamadığı için porsiyonlarını küçülttüğünü belirtti.

 

Çocuklu ailelerde bu oran yüzde 66,1 iken, gelir düzeyine göre bakıldığında 5 bin TL ve altı gelire sahip katılımcıların yüzde 86,3’ünün yeterli gıdaya ulaşamadığı için porsiyonlarını küçülttüğü görüldü. Katılımcıların yüzde 43,6’sı geçinemediğini belirtti. Katılımcıların; yüzde 25,1’i bazı ödemeleri yapamadığını ve borca girdiğini, yüzde 38,5’i de borç aldığını söyledi. Yüzde 18,5’i geçinmekte zorlandığını, yüzde 41,2’si kıt kanaat geçinebildiğini, yüzde 15,2’si ise geçinebildiğini ve kenara para da koyabildiğini belirtti.