İstanbul ve Ankara’daki konut fiyat artışı Dubai’yi geride bıraktı!

İstanbul ve Ankara’da konut fiyat artışı lüks projelerle bilinen Dubai’yi geride bıraktı. Verilere göre, Ankara’da konut fiyatları bir yılda yüzde 102 artarken İstanbul’da bu oran yüzde 77,8 seviyesinde gerçekleşti. Dubai’de ise konut fiyatlarında yıllık artış yüzde 18 oldu.

Uluslararası emlak danışmanlık şirketi Knight Frank ‘Global Residential Cities Index’ 2023 yılının üçüncü çeyrek sonuçlarını paylaştı.

Rapor, Türkiye’nin büyük şehirlerinde yüksek enflasyonun ve düşük arzın tetiklediği konut krizini gözler önüne serdi.

Dünyadaki 107 kenti kapsayan global konut fiyatları endeksine Türk şehirleri damga vurdu.

Son bir yıllık fiyat artışına bakıldığında dünyada konut fiyatlarının en fazla arttığı şehir yüzde 102,7 ile başkent Ankara oldu. Başkenti yüzde 77 ile İstanbul takip etti.

Türkiye’deki şehirlerini yüzde 18 artışla yıllardır gözde gayrimenkul yatırım destinasyonu olan Dubai, yüzde 14 ile Hırvatistan’ın başkenti Zagreb ve yüzde 12 ile Yunanistan’ın başkenti Atina izledi.

Son üç aylık fiyat artışına bakıldığında Ankara’daki fiyat artışının aralarında yapay adalarla dünyanın en yüksek binalarının da bulunduğu lüks projelerle bilinen Dubai’deki bir yıllık fiyat değişimini solladığı görülüyor.

Başkentte üç ayda konut fiyatları yüzde 20 artarken İstanbul’da bu oran yüzde 17 seviyesinde oldu. Dubai’de yıllık artış yüzde 18 olurken üç aylık artış yüzde 2.6 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye’de konut fiyatlarının hızlı artışının en büyük nedeni yüksek enflasyon nedeniyle  yatırım amaçlı alımların çoğalması ve yetersiz kalan konut arzı olurken Avrupa’da ise konut piyasası pek iç açıcı değil.

İsveç’in başkenti Stockholm yüzde 12’lik düşüşle konut fiyatlarının en çok gerilediği  kent oldu. Avrupa’nın en büyük finans merkezi Frankfurt’ta da fiyatlar yüzde 10 düşmüş bulunuyor.

Almanya’da Hamburg’da yıllık bazda yüzde 7.9, Köln ile Münih’te yüzde 7.1 düşüş görülürken başkent Berlin’de yüzde 5.1 gerileme söz konusu. Paris’te yüzde 6.1, Amsterdam’da yüzde 5.7, Viyana’da yüzde 4, Londra’da yüzde 1.2 konut fiyatlarında düşüş oldu. İtalya’nın başkenti Roma’da ise konut fiyatları değişmedi.

Konut fiyatlarının en fazla arttığı 10 kent…

(Kent Yıllık değişim %)

Ankara      102.7

İstanbul    77.6

Dubai         18.0

Zagreb      14.0

Atina          12.0

Vilnius      11.6

Varşova      10.6

Perth          9.7

Sofya           8.8

Philadelphia   8.6

 

Cumhuriyet