İspanya’da sıcaklar sebebiyle kuraklık ve yangın riski artıyor

Greenpeace’in yeni raporu, İspanya’nın iklim değişikliği nedeniyle daha sıcak ve kurak hale geleceği düşünülüyor. Raporda sıcaklardan dolayı ölümlerin artabileceği ifade ediliyor.

Greenpeace, İspanya’nın iklim değişikliği nedeniyle daha sıcak ve kurak hale geleceği; ülkede yangın riskinin artacağı konusunda uyardı.

Greenpeace’in yeni raporuna göre, İspanya’nın iklim değişikliğinin ciddi etkilerini şimdiden yaşamaya başladığı görülüyor.

Örgütün Exeter Üniversitesi’ndeki Bilim Birimi tarafından yayınlanan rapor, iklim krizinin ülkeye nasıl etkileri olacağını kısaca anlatıyor.

Greenpeace İspanya Hızlı Müdahale Birim Başkanı Maria Jose Caballero, “Daha fazla sel, yüksek yoğunluklu yangın ve deniz seviyesinin yükselmesinin etkileri yaşanacak” dedi.

Rapora göre, küresel ısınmanın her bir derecesi için İspanya’da 1,5 °C (santigrat derecelik) bir artış izleniyor.

Küresel sera gazı emisyonlarında acil ve ciddi kesintiler yapılmadığı takdirde İspanya’nın önümüzdeki 20 yıl içinde iki santigrat derecelik ısınmaya ulaşması tahmin ediliyor.

Emisyonlarda kesintiye gidilse bile İspanya’da havanın daha da ısınması bekleniyor.

Greenpeace, ısınma oranının küresel ortalamadan daha hızlı olduğunu ve bunun da insanların yaşamları üzerinde geniş çaplı etkileri olacağını ifade ediyor.

Örgüt, İspanya’da 2030 yılına kadar emisyonların yüzde 55 oranında azaltılması ve yüzde 100 yenilenebilir enerji sistemine geçilmesi çağrısı yapıyor.