İngiltere tarihinin en yüksek sıcaklığı kaydedildi

İngiltere Meteoroloji Kurumu, ülkede tespit edilen sıcaklıkların 39.1 santigrat dereceye ulaştığı kaydedildi. Bunun ülke tarihinin en yüksek sıcaklığı olduğunu bildirdi.

Son dönemde güneyden gelen sıcak hava dalgasının etkisiyle tarihinin en yüksek sıcaklıklarını yaşayan İngiltere’de termometreler 39 santigrat dereceyi gördü. Bu sabah saatlerinde de ülkede sıcaklıkların ilk kez 40 santigrat dereceye ulaşabileceği ve sağlıklı insanlar arasında ciddi hastalık ve hatta ölüm riski oluşturabileceği dikkate alınarak ilk defa aşırı sıcaklık uyarısı yapılmıştı.

Kırmızı alarm verilmişti

İngiltere’de şimdiye kadarki en yüksek sıcaklık, 2019’da bir rekor olan 38,7 santigrat derece olarak tespit edilmişti. Seyahat, sağlık hizmetleri ve eğitimi olumsuz etkileyen aşırı sıcaklıklara yönelik “kırmızı” alarmın 19 Temmuz’a kadar süreceği bildirilmişti. Aşırı sıcakların Luton Havalimanı’ndaki pistlere zarar vermesi uçuşların ertelenmesine neden olmuştu.

Yetkililer, sıcakların neden olduğu tahribatın olabildiğince kısa sürede onarılacağı belirtilmiş, güvenli uçuşların sağlanması için pistin onarım süresi boyunca uçuşların ertelendiği bilgisi paylaşılmıştı.