İngiltere Başbakanı açıkladı: Üniversitelerde iş bulma garantisi olmayan bölümler kısıtlandırılacak

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, üniversiteden mezun olduğunda iş garantisi olmayan bölümlere öğrenci alımını kısıtlama getirileceğini açıkladı. İlerleyen dönemlerde bu bölümlerin kapatılacağı sinyalini veren Sunak, bu uygulamanın asıl amacının ise “Başarılı olmak için üniversiteye gitmek zorunda değilsiniz” sözleriyle ifade etti.

İngiltere Başbakanı Sunak, üniversiteden mezun olduktan sonra iş bulma ihtimalinin düşük olduğu ve “düşük ölçüde” dereceler alarak üniversitelere giren öğrencilerin sayısına kısıtlama getireceğini duyurdu. Buna göre, mezun olduktan sonra iş bulma-kurma garantisinin yüksek olmadığı bölümlere kısıtlama getirilecek.

İngiltere Başbakanı Sunak, düşük kaliteli üniversitelerinin “soygun” yaparak öğrencilerden faydalandığını iddia etti. Plana göre, Öğrenci Ofisi’nden (OfS), gelecekte kazanç potansiyeli görülmeyen bölümler dahil halihazırda iyi sonuçlar vermeyen bölümlere alınan öğrenci sayısına kısıtlama getirilecek.

Sunak, bu kararın ana mesajını “Hayatta başarılı olmak için üniversiteye gitmek zorunda değilsiniz” diyerek dile getirdi

Bazı insanların hayal kırıklığına uğradığını söyleyen Sunak, “Düşük kaliteli eğitim veren kurumlar bu öğrencilerden faydalanıyor, onların iş bulmasına da imkan sağlamıyor, maddi olarak da kötü durumda bırakıyor” dedi.

Eğitim Bakanı Robert Halfon, bu uygulamanın sanat ve insani bilimler derslerine yönelik olmadığını belirtti.