Reklamcıların yeni gözdesi: Influencer’lar

-İstanbul Arel Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mehmet Yakın, reklam sektörünün hedef kitleye ulaşmasında İnfluencer’ların önemli rol oynadığına değinerek, “Reklam ajanslarında da artık influencerların yerleşik hale geldiğini görebiliyoruz” dedi.

İstanbul Arel Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Başkanı Doç. Dr. Yakın, teknolojik gelişmelere paralel olarak reklamcılık sektörünün de bundan etkilendiğini belirterek,  “Günümüzde her ürün grubuna uygun olarak influencer’larla çalışıldığını görüyoruz. Hatta influencer ajansları var. Ajanslar influencer havuzundan sizin markanıza uygun kişileri önerebiliyorlar. Reklam ajanslarında da artık influencerların yerleşik hale geldiğini görebiliyoruz. Ajansın çalıştığı markalara uygun olarak influencer’larla işbirliği yapılıyor. Influencer’lar gerçek birey olabildiği gibi sanal bireyler de olabilir, yurtdışında sanal influencer örneği Lil Miquela var. Markalarla işbirliği yapıyor Influencer’lar markalarla bireyler arasında doğal ve samimi bir iletişim, etkileşim sağlamak için kolaylaştırıcı oldular ve günümüzde yoğun bir şekilde reklam çabaları içerisinde yer alıp markalar ve reklam ajanslarıyla işbirlikleri gerçekleştiriyorlar” ifadelerine yer verdi.

Teknoloji ürünlerinin ve yeni teknolojilerin tanıtımında iki unsurun etkili olduğuna vurgu yapan Yakın, iha.com.tr’ye verdiği demeçte metaverse’ün burada kilit rol oynayacağına vurgu yaparak şunları kaydetti:

“Birincil satış ve ikincil satış; birincil satışta amaç hedef kitleye o ürünü nasıl kullanacağını anlatmak. Örneğin metaverse yeni bir kavram. Sanal bir dünyada sanal kimliklerle günlük yaşamımızı sürdürebileceğimiz ve sosyalleşebileceğimiz söyleniyor. Bu bağlamda çeşitli sosyal platformlarda metaverse’ e dair çeşitli teknoloji uzmanlarının görüşlerine yer veriliyor. Zamanla sinema sektöründe, dizilerde metaverse’e ilişkin daha fazla atıfa rastlayacağız. Markalar bu bağlamda daha fazla metaverse’e atıfta bulunacak. Bir çeşit kazan kazan durumuyla markalar metaverse içerisinde yer alırken metaverse de daha fazla hedef kitleye ulaşabilecek.”

İnsanların gündelik hayatta geleneksel medyaya oranla yeni medyada daha fazla vakit geçirdiğini, reklamcılık sektörünün de bundan etkilendiğine değinen Yakın, “Postmodernizm modern anlayışı tamamen öldürmüş müdür yoksa yaşam sürecini değişerek uzatmasını mı sağlamıştır? Tıpkı Modernizm gibi reklamcılık da bu bağlamda dönüşür, gelişir, hatalarını giderir ama yaşamaya devam eder” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir