Afganlar, yürüyerek ülkeden çıkmak için yollara koyuldu

Kabil Havalimanı’nda tahliyelerin bitmesinin ardından binlerce Afgan, yürüyerek ülkeden ayrılmak için yollara düştü. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Afganların zor şartlar altında komşu ülkelere geçmeye çalıştığı iddia edildi. Ülkeden çıkışı başarabilen Afganların ilk varış noktasının Türkiye olacağı, ardından Avrupa ülkelerine geçmeye çalışacakları belirtildi.

Taliban’ın Afganistan’daki yönetimi ele geçirmesinin ardından ülkeden tek çıkış yolu Kabil Havalimanı idi. Geçtiğimiz günlerde ABD askerinin Afganistan’dan ayrılmasının ardından Taliban havaalanında da kontrolü sağladı.

ZOR ŞARTLAR ALTINDA YOLCULUK EDİYORLAR

Tahliyelerin bitiminin ardından ise binlerce Afgan yürüyerek ülkeden çıkmak için yollara düştü. Sosyal medyada dolaşan videolarda, komşu ülkelere doğru çıkan Afganların zor şartlar altında yolculuk ettiği iddia edildi.

İLK VARIŞ NOKTALARI TÜRKİYE

Pakistan üzerinden İran’a oradan da başka ülkelere gitmek isteyen binlerce kişi ülkeden kaçışın boyutlarını gözler önüne seriyor. Afganlar için ilk varış yerinin muhtemelen İran üzerinden Türkiye olacağı ve oradan birçoğunun Avrupa ve İngiltere’ye gelmeye çalışacağı ifade edildi.

EN YOKSUL İNSANLAR BU YOLU TERCİH EDİYOR

Benzer bir yolculuğu yakın zamanda yapan bir göçmen, İranlı kaçaklıklar birlikte yolculukların yapıldığını ve yolculuğun engebeli arazide 4 saat sürdüğü ifade ederek, “En yoksul insanlar bu güzergahı tercih ediyor. Başka yollar da var, ancak pahalı” sözlerine yer verdi.

Sosyal medya bu görüntüleri konuşuyor! Afgan, yürüyerek ülkeden çıkmak için yollara koyuldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir