JP Morgan’dan Türkiye Değerlendirmesi

JP Morgan’dan Türkiye değerlendirmesi

JPMorgan Türkiye’nin mali performansına ilişkin değerlendirmesinde 2021 için hükümetin yaptığı tahminden daha iyimser bir tahminde bulundu. Raporda buna gerekçe olarak, pandemiye ilişkin mali harcamaların azalması ve güçlü vergi gelirlerinin mali dengelerde keskin bir iyileşme yaratması gösterildi.

JP Morgan'dan Türkiye değerlendirmesi

JPMorgan, 2021 Türkiye merkezi yönetim bütçe açığı/GSYH tahminini yüzde 2,7 ile yüzde 3,5’lik hükümet tahmininin altında gerçekleştirdi.

JPMorgan Ekonomisti Yarkın Cebeci tarafından kaleme alınan raporda pandemiye ilişkin mali harcamaların azalmasının ve güçlü vergi gelirlerinin mali dengelerde keskin bir iyileşme yarattığı belirtildi.

Raporda bu durumun Merkez Bankası’nın talep yönetimine yardımcı olduğu ve yatırımcı güvenini iyileştirip, borç dinamiklerini desteklediği ifade edildi.

Mali performansa ilişkin şu ifadeler kullanıldı: Borç dinamikleri, kısa vadeli Döviz cinsi borçlanmaya olan bağımlılığının azaltılmasıyla da iyileşti. Bütçe açığının daralması son aylarda çok hızlı gerçekleşti. Bunun bir kısmının büyüme dinamiklerine yardımcı olması amacıyla harcamaların gevşetilmesi sonucu geri alınacağına inanıyoruz. Yine de bütçe açığı/GSYH oranını yüzde 2,7 civarında kalacağını öngörüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir