Antalya 44 Dereceyi Görebilir!

Antalya’da temmuz sıcaklığı ortalamanın 9 derece üzerine çıkacak: 44 dereceyi görebilir

Antalya’da bugünden itibaren etkili olacak yüksek sıcaklıkla hava sıcaklığının, temmuz ayı ortalamasının 9 derece üzerine çıkması bekleniyor.

Antalya'da temmuz sıcaklığı ortalamanın 9 derece üzerine çıkacak: 44 dereceyi görebilir - Sayfa 1

Karadeniz’de sağanak nedeniyle sel felaketleri yaşanırken, Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgasıyla hafta boyunca yurdun büyük bölümünde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerine çıkması bekleniyor.

Antalya'da temmuz sıcaklığı ortalamanın 9 derece üzerine çıkacak: 44 dereceyi görebilir - Sayfa 2

Turizm kenti Antalya’da sıcaklığın, temmuz ayı sıcaklık ortalaması olan 34.9’un üzerine çıkarak, 44 dereceye kadar ulaşması bekleniyor.

Antalya'da temmuz sıcaklığı ortalamanın 9 derece üzerine çıkacak: 44 dereceyi görebilir - Sayfa 3

Yüksek sıcaklıkların hafta boyunca devam edeceğini söyleyen Meteoroloji 4’üncü Bölge Müdürlüğü Bölge Müdür Yardımcısı Hasan Acar, “Bölgemizi etkileyecek olan Afrika üzerinden gelen sıcak hava, normalde 4 ile 8 derece arasında sıcaklık artışları meydana getirecek.

Antalya'da temmuz sıcaklığı ortalamanın 9 derece üzerine çıkacak: 44 dereceyi görebilir - Sayfa 4

“Bu artışlarla sıcaklık merkezde 39 ile 43 derece arasında, diğer ilçelerimizde ise 35 ile 44 derece arasında olması bekleniyor. Yüksek sıcaklıkların hafta boyunca devam etmesini bekliyoruz. Sıcaklıkların pik yaptığı dönemlerde saat 11.00 ile 16.00 arasında özellikle çocuklar, yaşlılar ve kronik rahatsızlığı olan kişilerin sıcak çarpmasına karşı daha dikkatli olmaları gerekmektedir” dedi.

Antalya'da temmuz sıcaklığı ortalamanın 9 derece üzerine çıkacak: 44 dereceyi görebilir - Sayfa 5

Hafta boyunca nemin düşük olacağını da belirten Acar, “Antalya’da temmuz ayı sıcaklık ortalaması 34.9 derece, daha önce yapılan ölçümlerde ise temmuz ayında kentte 6 Temmuz 2000 ve 1 Temmuz 2017’de 45 derece ölçülmüştü. Hafta boyunca nem ise yüzde 10 ile 20 arasında değişecek. Nemin düşük olmasından dolayı hissedilen ile ölçülen sıcaklıklar eşdeğer olacak, çok fazla bir fark olmayacaktır” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir