1 Gün Çalışana Tazminat!

Birçok kişi bunu bilmiyor! 1 gün çalışana tazminat!

Çalışanların işten ayrılırken iki farklı tazminat hakkı bulunuyor. Bunlardan biri kıdem diğeri ise ihbar tazminatı. Kıdem için 1 yılın dolması gerekirken, ihbar tazminatı ise 1 gün sigortalı çalışmayla elde edilebiliyor. Peki ihbar tazminatını kimler, nasıl alır? İhbar tazminatı nasıl hesaplanır?

Birçok kişi bunu bilmiyor! 1 gün çalışana tazminat! - Sayfa 1

Haklı nedenle işten ayrılırken veya patron çıkışınızı verdiğinde yasalara göre işçilere hakları teslim ediliyor. Bunlardan bir tanesi de ‘ihbar tazminatı’.

Birçok kişi bunu bilmiyor! 1 gün çalışana tazminat! - Sayfa 2

Çoğu kişi bu tazminatı göz ardı eder. Oysa ihbar da tıpkı kıdem tazminatı gibi işçinin güvencesi niteliğindedir. Peki kimler, nasıl alır? Yasaya göre; işveren işçisini işten çıkarmadan önce bunu işçisine bildirmek zorunda.

Birçok kişi bunu bilmiyor! 1 gün çalışana tazminat! - Sayfa 3

8 HAFTAYA KADAR ÇIKIYOR

Posta Gazetesi’nin haberine göre, bildirim, çalışma süresi 6 aydan kısaysa (1 gün dahi olsa) 2 hafta, 6 ay ile 1.5 yıl arasındaysa 4 hafta, 1.5 yıl ile 3 yıl arasındaysa 6 hafta, 3 yıldan fazla olursa 8 hafta önce yapılmalı.

Birçok kişi bunu bilmiyor! 1 gün çalışana tazminat! - Sayfa 4

4-5 yıllık işçiye ‘eşyalarını hemen topla çık’ denemiyor. Sözleşmeyi bugün fesheden işveren 8 hafta daha işçiyi çalıştırmak zorunda. Bu 8 haftalık zamana ‘ihbar süresi’ deniliyor.

Birçok kişi bunu bilmiyor! 1 gün çalışana tazminat! - Sayfa 5

İSTİFA EDEN OLURSA ÖDER

Bazı durumlarda patron işçinin bir dakika dahi orada kalmasını istemeyebilir. İşveren 5 yıllık işçisini hemen işten çıkarmak isterse, 8 haftalık ücreti ‘peşin’ ödemek zorunda.

Birçok kişi bunu bilmiyor! 1 gün çalışana tazminat! - Sayfa 6

 Bu paraya da ‘ihbar tazminatı’ deniyor. Çalışan 1 yıllık süreyi aştığı için ihbara ek olarak kıdemini de alır. Tabi yasalar tek taraflı değil. İşçileri koruduğu kadar işverene de haklar sağlıyor.

Birçok kişi bunu bilmiyor! 1 gün çalışana tazminat! - Sayfa 7

Bir başka deyişle işçi patronu yüzüstü bırakıp ‘ben hemen gidiyorum’ diyemez. Patronun, 1 yıllık işçisine istifa ettiği gün ‘yerine adam bulana kadar 4 hafta çalış’ deme hakkı var.

Birçok kişi bunu bilmiyor! 1 gün çalışana tazminat! - Sayfa 8

İşçi çalışmazsa 4 haftalık ücreti öder, emeklilik ve haklı fesih gibi nedenler yoksa kıdem tazminatı da alamaz.

Birçok kişi bunu bilmiyor! 1 gün çalışana tazminat! - Sayfa 9

DENEME SÜRESİ DAHİL

İhbar tazminatına hak kazanmak için sözleşmedeki şartları bilmekte fayda var. Bazı iş sözleşmelerinde deneme süreleri yer alır. Örneğin 2 aylık deneme süresi içerisinde işten çıkarılanlar, maalesef ihbar tazminatına hak kazanamıyor.

Birçok kişi bunu bilmiyor! 1 gün çalışana tazminat! - Sayfa 10

Tabii bunların da istisnaları var. Yeni kurulan ve ilk kez işçi çalıştıracak bir işyeri değilse, sigorta girişinin işe başlamadan önce yapılmış olması zorunlu. Yani 1 gün çalışan, ‘sigortam daha yok, tazminat alamam’ diye düşünmesin.

Birçok kişi bunu bilmiyor! 1 gün çalışana tazminat! - Sayfa 11

KIDEM GİBİ TAVANI YOK

Kıdem tazminatının her 6 ayda bir güncellenen yasal tavan sınırı (şu anda 8 bin 284 lira) bulunurken, ihbar tazminatında bir tavan tutar olmuyor.

Birçok kişi bunu bilmiyor! 1 gün çalışana tazminat! - Sayfa 12

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir