İşsizlik Maaşı Ne Oldu?

işsizlik maaşı ne oldu?

Pandemide 3 milyondan fazla kişiye kısa çalışma ödeneği ödenerek, bu kişilerin iş ilişkisinin devamı sağlandı. 30 Haziran’da biten ‘kısa çalışma’dan faydalananlar yeniden işsizlik maaşı hak etmeden önce her ne nedenle işten ayrılırlarsa ayrılsınlar işsizlik maaşı alabilirler. İşte detaylar…

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor! Kısa çalışma sonrası işsizlik maaşı ne oldu? - Sayfa 1

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanma şartları normal başvuru halinde işsizlik maaşı alma şartları ile aynıydı. Ancak koronavirüs nedeniyle şartlar kolaylaştırıldı. Son 3 yılda en az 450 gün işsizlik sigortası primi olan ve son 60 gün iş sözleşmesi var olan çalışanlar kısa çalışma ödeneği alabilirdiler.

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor! Kısa çalışma sonrası işsizlik maaşı ne oldu? - Sayfa 2

Milliyet’ten Cem Kılıç’ın yazısı:

Dolayısıyla bazı çalışanlar (son 3 yılda en az 600 gün primi olup 120 gündür iş sözleşmesi bulunanlar) aynı zamanda işsizlik sigortasından maaş alma hakkına da sahip olarak kısa çalışma ödeneği aldılar, bazı çalışanlar ise (son 3 yılda 600 gün primi olmayıp 450 gün primi olan ya da son 120 gündür iş sözleşmesi olmayıp son 60 gündür iş sözleşmesi bulunanlar) işsizlik maaşı hakkı yokken kısa çalışma ödeneği alabildiler.

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor! Kısa çalışma sonrası işsizlik maaşı ne oldu? - Sayfa 3

MAHSUPLAŞMA SORUSU

Normalde kısa çalışma ödeneği almaya hak kazanan işçinin kısa çalışma ödeneği aldığı süre, işsizlik maaşı alabileceği süreden mahsup ediliyor.

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor! Kısa çalışma sonrası işsizlik maaşı ne oldu? - Sayfa 4

Yani kısa çalışmaya gidilen tarihte 10 ay işsizlik maaşı almaya hak kazanan bir işçi, 3 ay boyunca kısa çalışma ödeneği alırsa, geriye 7 aylık işsizlik maaşı hakkı kalıyor. Kısa çalışma ödeneği miktar olarak değil, süre olarak işsizlik maaşından düşülüyor.

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor! Kısa çalışma sonrası işsizlik maaşı ne oldu? - Sayfa 5

Dolayısıyla işçinin maddi açıdan kaybı olmuyor, yalnızca işsizlik maaşı alabileceği süre kısalıyor. Diğer yandan kısa çalışma ödeneğinin işsizlik maaşı alınacak süreden mahsup edilmemesi yönünde Cumhurbaşkanı kararı yayımlandı ve bu sürelerin işsizlik maaşından mahsup edilmemesi sağlandı.

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor! Kısa çalışma sonrası işsizlik maaşı ne oldu? - Sayfa 6

Bu nedenle kısa çalışmadan çıkan işçi kısa çalışmaya gidildiği tarihten ne kadar hak etmişse o süre kadar işsizlik maaşı alabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir