Afganistan’da Neler Oluyor? Bingöl ARELNEWS’e Anlattı

Dünya siyasetinin dönem dönem yoğun, dönem dönem ise kısmi gündemini oluşturan Afganistan, bugünlerde yine en çok konuşulan ülkelerden biri halinde…

İstanbul Arel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler(Ing.) Bölüm Başkanı ve Uluslararası Stratejik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Oktay Bingöl, Afganistan’a dair tüm başlıkları Gündem Özel programında değerlendirdi.

Taliban’ın son 20 yılda oldukça değişime uğradığına dikkat çeken Doç. Dr. Oktay Bingöl, “20 yıl önce 40-50 yaşlarında olan, dağlarda, mağaralarda yaşayan Taliban üyeleri ya da yöneticileri bugün artık 60-70’li yaşlarda… Görüntü olarak belki Taliban yöneticileri 30 yıl önce ile aynı olabilir ancak ciddi bir zihniyet değişikliği oldu. O yıllarda daha Cihatçı ve uluslararası profile sahip olan örgütün bugünkü amacının çoğunluğu Afganistan’da daha çok söz sahibi olmak…” dedi.

Türkiye’nin de yalnızca mevcut dönemde değil, tarihi boyunca Afganistan ile yakın ilişkilerde olduğunun altını çizen Doç. Dr. Oktay Bingöl, “Yalnızca FETÖ’nün aktif rol aldığı dönemde, FETÖ’cüler tarafından Türkiye-Afganistan ilişkilerine zarar verilmeye çalışıldı. Ancak bu dönem dışında Türkiye ile Afganistan çok iyi ilişkilere sahip durumda… Türkiye zaman zaman, tarih boyunca ekonomik çıkarları ve uluslararası yatırımcıları düşünerek, NATO, ABD ve Avrupalı devletlerin bu bölgedeki çıkarlarına uygun hareket ederek, ülkesine ekonomik kazanımlar sağlamıştı. Bugün Afganistan’a girme sebebimiz bu mudur? Bunu vatandaşlar yorumlayabilir” diye konuştu.

Değerlendirmenin tamamını haberimizden izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir