Özel Haber – Aşı Karşıtı Liderlerin Ölmesi Komplo Teorilerini Birlikte Getiriyor

Dünyayı yerinden sarsan pandemide, aşılama süreci devam ediyor. Aşı olmak isteyenlerin olduğu kadar çok sayıda aşı karşıtı da bulunuyor. Hatta bazı aşı karşıtlarının devlet liderleri, bilim insanları ya da sivil toplum örgütü liderleri olması, büyük kitlelerin de etkilenmesine neden oluyor.

Bu alanda en çok bilinen isimler ise Burundi Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza, Esvatini Devlet Başkanı Ambrose Dlamini, Fildişi Sahilleri Devlet Başkanı Hamed Bakayoko ve Tanzanya Devlet Başkanı John Magufuli oldu.


Burundi Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza

Aşı karşıtı olan dört isminde son 1 yıl içerisinde yaşamını kaybetmesi, komplo teorilerini de beraberinde getirdi.

2020 yaz aylarında Covid-19’u reddeden ve Dünya Sağlık Örgütü delegasyonuna ülkeyi acilen terk etmesi gerektiğini belirten Burundi Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza’nın, herhangi bir sağlık sorunu bulunmadan bir anda “kalp krizi” ya da “şüpheli Covid19” nedeniyle öldüğü belirtildi.


Esvatini Devlet Başkanı Ambrose Dlamini

Ölümlerin arasında en ilginç olanı ise Tanzanya Devlet Başkanı John Magufuli’nin ölümü oldu…

Magufuli, sağlık bakanlığının COVID-19 aşılarını ancak Tanzanya uzmanları tarafından incelenip onaylandıktan sonra kabul edeceğini söylemiş, aşıların risk, güvenlik ve etkinliği hakkında endişelerini dile getirmişti. Bu söylemlerin ardından 2 hafta ortalıktan kaybolan Magufuli’nin vefat ettiği duyuruldu. Ölüm sebebi ise ‘kalp yetmezliği’ olarak açıklandı.

Diğer iki liderin de yine aşı ve DSÖ karşıtı söylemlerinden sonra vefat etmesi, özellikle Afrika bölgesinde büyük tepkiyle karşılandı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir