Turkovac’ın Faz 3 Aşaması Uygulanmaya Başlandı

Turkovac’ın Faz 3 aşaması gönüllülere uygulanmaya başlandı: ‘Yerlilik benim önceliğim’

Sağlık Bakanlığı, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve Erciyes Üniversitesi iş birliği ile geliştirilen Kovid-19 aşısı ‘TURKOVAC’, Faz-3 aşamasında İstanbul’daki gönüllülere uygulanmaya başlandı. Aşı gönüllülerinden bir kişi, “Yerli aşıyı vurdurdum, memnunum. Uzun süredir bekliyordum. Önceliğimiz yerli. Herkese tavsiye ederim” dedi.

Turkovac'ın Faz 3 aşaması gönüllülere uygulanmaya başlandı: 'Yerlilik benim önceliğim' - Sayfa 1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından isminin ‘TURKOVAC’ olduğu açıklanan yerli inaktif Kovid-19 aşısı, yaygın kullanım öncesi son aşama olan Faz-3 çalışmaları kapsamında Ankara Şehir Hastanesi’nin ardından Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde de uygulanıyor.

Turkovac'ın Faz 3 aşaması gönüllülere uygulanmaya başlandı: 'Yerlilik benim önceliğim' - Sayfa 2

Aşı, e-Nabız üzerinden randevu alan ve gönüllülük şartlarını taşıyan vatandaşlara yapılıyor.

Hastanede yürütülen aşı çalışmalarına ilişkin basın mensuplarına açıklamada bulunan Başhekim Prof. Dr. Mehmet Emin Kalkan, Türkiye’nin dünyada aşılamada en hızlı ve başarılı ülkeler arasında yer aldığını vurguladı.

Turkovac'ın Faz 3 aşaması gönüllülere uygulanmaya başlandı: 'Yerlilik benim önceliğim' - Sayfa 3

Prof. Dr. Kalkan, TURKOVAC aşısına gönüllü olan vatandaşları aşılamak için hastanelerinin Faz-3 laboratuvarlarında özel bir ekip kurulduğuna işaret ederek, şu bilgileri paylaştı:

Turkovac'ın Faz 3 aşaması gönüllülere uygulanmaya başlandı: 'Yerlilik benim önceliğim' - Sayfa 4

“Bu hastaların takibi için oluşturulan alanlarda aşı gönüllülerimizi aşılıyoruz. Aşının, Faz-3 çalışmasındaki yaklaşık 40 bin gönüllünün neticeleriyle birlikte hızlıca yaygın kullanıma geçeceğini ümit ediyoruz. Türk aşısını bekleyen ve Faz-3 çalışması için gönüllü olmak isteyen tüm gönüllü vatandaşlarımızı hastanemize davet ediyoruz. e-Nabız üzerinden başvurular alınıyor. Bizlere başvuran gönüllülerin iletişim numarası geliyor. Biz bunları arayarak randevularını oluşturuyoruz. Bunun dışında da gönüllüler, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde aşılarını olabilecekler. Gönüllü olanları davet ediyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir