Da Vinci’nin Yaşayan 14 Torunu Bulundu

Leonardo Da Vinci’nin soyağacının 700 yılı ortaya çıkarıldı: Yaşayan 14 torunu bulundu

Bilim insanları, tarihi kayıtları ve genetik verileri inceleyerek ünlü İtalyan ressam ve mucit Leonardo da Vinci’nin soyağacını, 690 yıl ve 21 kuşak boyunca izlemeyi başardı. Da Vinci’nin günümüzde yaşayan 14 erkek torun ortaya çıkarıldı. Bu kişiler arasında ofis çalışanları, çiftçiler, bir döşemeci ve bir sanatçı yer alıyor. Uzmanlar, erkek torunlarında yer alan Y kromozomun nesiller boyunca bozulmayacağını belirtti.

Leonardo Da Vinci’nin soyağacının 700 yılı ortaya çıkarıldı: Yaşayan 14 torunu bulundu - Sayfa 1

10 YIL BOYUNCA ÇALIŞTILAR

Rönesans dönemi İtalyan sanatçı ve mücit  Leonardo da Vinci’nin soy ağacı, 690 yıl ve 21 kuşak boyunca izlendi; 14 yaşayan erkek torun ortaya çıkarıldı. Tarihçiler Alessandro Vezzosi ve Agnese Sabato, da Vinci ailesinin soyunu bir araya getirmek için on yıl boyunca tarihi kayıtları inceledi.

Leonardo Da Vinci’nin soyağacının 700 yılı ortaya çıkarıldı: Yaşayan 14 torunu bulundu - Sayfa 2

Soyağacı Michele (1331’de doğdu) ile başladı ve büyük-büyük-büyük-torunu Leonardo’nun (doğum 1452) doğumu da dahil olmak üzere 5 aile kolu günümüze kadar incelendi. İkili, çalışmanın da Vinci ailesiyle ilgili önceki soyağacı çalışmalarında yapılan hataları düzelttiğini ve Leonardo’nun DNA’sı ile ilgili gelecekteki çalışmalara rehberlik sağlayacağını açıkladı.

Leonardo Da Vinci’nin soyağacının 700 yılı ortaya çıkarıldı: Yaşayan 14 torunu bulundu - Sayfa 3

14 TORUN ORTAYA ÇIKTI

Leonardo Da Vinci’nin 14 yaşayan torunu arasında çocuklar, çiftçiler, ofis çalışanları, bir döşemeci, porselen satıcısı ve bir sanatçı yer alıyor.

Leonardo Da Vinci’nin soyağacının 700 yılı ortaya çıkarıldı: Yaşayan 14 torunu bulundu - Sayfa 4

Araştırmacılara göre, Leonardo’nun hiç çocuğu olmasa da 22 üvey erkek kardeşi vardı. Ekip, Leonardo’nun babası Piero ve üvey kardeşlerinden Domenico’nun soyağacının beş dalını takip etti. Uzmanlar, ailenin 15. neslinin altında da Vinci soy ağacını oluşturan 225’ten fazla farklı birey hakkında veri topladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir