Aşı Olmayan Normalleşemesin Önerisi

Aşı olmayan normalleşemesin önerisi gündemde: Konser, sinema, maç biletine aşı şartı

Koronavirüs aşısı yaptırmak istemeyenlere yeni kısıtlamalar gelebilir. İlgiyi artırmak için etkinliklere aşı şartı konabilir. Covid-19 aşısı yaptırana pozitif ayrımcılıkla aşının özendirilmesi hedefleniyor.

Aşı olmayan normalleşemesin önerisi gündemde: Konser, sinema, maç biletine aşı şartı - Sayfa 1

Aşılamayı hızlandırmak için il yönetimleri gezici ekipler kuracak. Gençlerin aşıya ilgisini arttırmak amacıyla maçlara, tiyatroya, sinemaya, konsere girişte aşı şartı getirilmesi tartışılıyor.

Aşı olmayan normalleşemesin önerisi gündemde: Konser, sinema, maç biletine aşı şartı - Sayfa 2

Yaz dönemi boyunca uygulanacak pandemi kuralları, gelişmelere bağlı olarak geliştiriliyor.

Aşı olmayan normalleşemesin önerisi gündemde: Konser, sinema, maç biletine aşı şartı - Sayfa 3

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, bazı illerde dar kapsamlı uygulanan gezici aşı ekibi, özellikle illerin taşralarına ulaşmak için daha yoğun uygulanacak. Aşının ayağa gitmesi konusunda il yönetimleri inisiyatif alacak

Aşı olmayan normalleşemesin önerisi gündemde: Konser, sinema, maç biletine aşı şartı - Sayfa 4

Gezici aşı çalışması, sağlık il müdürlükleriyle birlikte yürütülecek. Yaylalar, seralar ve tarlalar için gezici ekipler oluşturulacak. Cami girişleri ve büyük pazar yerlerine aşı standı kurulabilecek. Tarım işçileri ile büyük yol şantiyelerine de ekip gönderilebilecek

Aşı olmayan normalleşemesin önerisi gündemde: Konser, sinema, maç biletine aşı şartı - Sayfa 5

POZİTİF AYRIMCILIK

Aşı kampanyasına ilginin azalmadan sürdürülmesi için farklı mekanizmalar devreye sokulacak. Maske ve mesafe ile kurallara uyulması için denetimler arttırılırken, “pozitif ayrıştırma” uygulanacak.

Aşı yaptıranı ödüllendirmek adına maçlara, tiyatroya, sinemaya, konsere aşısı olanların gitmesine ilişkin planlama tartışılıyor. Aşıya en az ilgisi olan 18-35 yaş grubunun sisteme böylece dahil edilebileceği değerlendiriliyor.

Aşı olmayan normalleşemesin önerisi gündemde: Konser, sinema, maç biletine aşı şartı - Sayfa 6

ÜÇ AY ÇOK ÖNEMLİ
Yapılan toplantılarda, önümüzdeki üç ay içerisinde en az 15 milyon kişiye daha aşı yapılması gerektiği, bunun sağlanması durumunda sonbahara güvenli girileceği değerlendiriliyor.

Aşı kampanyasının başında aşı olanların bir ay sonra ikinci dozlarına sıra geldiğinde günlük aşı sayısının 2 milyon doza çıkması gerektiği, aksi durumda aşılama oranında gerileme olacağı belirtiliyor.

Aşı olmayan normalleşemesin önerisi gündemde: Konser, sinema, maç biletine aşı şartı - Sayfa 7

6-10 BİN BANDI
Delta varyantının Türkiye’de görülmesinden sonra oranı araştırılıyor.

Bu varyantın Türkiye’deki vakalar arasındaki oranının yüzde 5’e yaklaştığı belirtiliyor. Normalleşmeyle birlikte yaz boyunca vaka sayısının 6-10 bin bandına çıkabileceği ifade ediliyor.

Aşı olmayan normalleşemesin önerisi gündemde: Konser, sinema, maç biletine aşı şartı - Sayfa 8

NORMALLEŞME YANLIŞ ANLAŞILMASIN
Uzmanlar, toplumsal normalleşmenin yanlış anlaşıldığını, bireysel kuralların devam ettiğinin anımsatılması gerektiği söylüyor:

“Maske-mesafe konusunda taviz verilmemeli. Psikolojik olarak sokağa çıkma yasağının olmaması, gece dışarıda kalabilmeyi, kuralsızlık olarak algılamamak gerekir.

Sadece toplumsal yaşamda uyulması gereken kurallar gevşedi. Bu nedenle yaz aylarında pandemide müzminleşme yaşanmaması için hem denetimlerin iyi yapılması, hem de kurallara uyulması gerekir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir