Arel Üniversitesi Öğrencileri Atık Maskelere Tasarladıkları Afişle Dikkat Çekti

İstanbul Arel Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü öğrencileri Kevser Bakır, Davut Can Uzun, Işıl Küçük ve Ferda Nebili “atık maskeler” konulu bir afiş çalışmasına imza attı. Afişin analizini yapan öğrenciler, yaptıkları açıklamada şu ifadeleri kullandılar:

Ağaçların, insanlar için oksijen kaynağı olduğunu hepimiz bilmekteyiz. İnsanların yaşaması için oksijen çok önemli bir yer taşımaktadır. Günümüzde pandemi sebebiyle kullandığımız birçok atık madde var. En çok yaygın kullandığımız ise maskedir. Genelde tek kullanımlık olması sebebiyle kısa sürede atık maddeye dönüşmektedir. Bilinçsiz insanlar, bu atık maskeleri çöpe atmak yerine sokaklara, caddelere atmakta ve doğaya zarar vermektedirler. Doğanın zarar görmesinden en çok etkilenen de yine insanlardır. Bu nedenle afişte vermek istediğimiz mesaj, doğa ve insan ciğerinin birleştiği noktada maskelerin etkisidir.

Görselde bir ciğer görmekteyiz. Ciğeri oluşturan maddeler ise ağaçlar ve maskelerle kaplı. Arka planda kullanılan ten rengi insan ciğerini çağrıştırması için kullanıldı. Genel olarak karamsar renklerin kullanımıyla ciğerin sağlıksız olduğu vurgulanmış, soluk borusunun canlılığı ise mavi ile sağlanmıştır. Sadece soluk borusunun canlı bir renge sahip olması, hala bir umut olduğunu ve bunu düzeltebileceğimize işaret ediyor. Ciğeri oluşturan ağaçların ise dallarına maskeler yapışmış ve bu dallar kurumuş. Doğayı yok eden maddenin imgesi burada vurgulanmıştır. Bu kurumuş dalların yeniden hayat bulmasıyla, yani atık maskelerden arınmasıyla, insan ciğerinin de sağlıklı hale gelebileceğini görüyoruz.

Gestalt ilkelerine göre, birbirini takip eden ağaçların oluşturduğu ciğer, süreklilik ilkesini gösterir. Algı ilkesi ise, ağaçların konumlandırılması zihnimiz tarafından ciğer olarak algılanır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir