Türkiye’nin Yeni Teknoloji Merkezi

Türkiye’nin önde gelen teknoloji merkezinden biri İstanbul AREL Üniversitesinde kuruldu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Onur Osman teknoloji merkezini TV Arel’e değerlendirdi

Türkiye’nin en önemli teknoloji merkezlerinden biri burada kuruldu… Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Teknoloji merkezi yaklaşık 4 bin metrekarelik bir alanda kuruyoruz… Üniversitemizin laboratuvarları halihazırda bulunuyordu. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte yeni fiziki alanlara ve cihazlara ihtiyaç her geçen gün artıyor. Bu nedenle biz de hem fiziki alanlarımızın hem de cihazlarımızın son teknolojiye uygun olmasını istedik. Amacımız, öğrencilerin burada son teknolojiyle üretilmiş cihazları kullanarak deneyim kazanmaları; dolayısıyla sektöre girdiklerinde orada gördükleri cihazlara karşı yatkınlıklarının bulunmasını sağlamak…

Teknoloji merkezi nasıl kazanımlar sağlayacak?

Teknoloji merkezi, 7/24 yaşayan bir merkez olacak. Ana hedefimiz öğrencilerin sürekli kullanabileceği bir yer olması. Birçok mühendislik bölümümüz bulunuyor. Dersler ve projelerde öğrencilerin ihtiyaç duydukları tüm alanlarımız ve cihazlarımız mevcut. Öğrenciler üniversite dışındaki çalışmaları, katılmak istedikleri yarışmalara dair tüm çalışmalarını burada yürütebiliyor.  Bahsettiğimiz tüm bu çalışmalar yalnızca mühendislik alanında değil mimarlık ve iç mimarlık alanlarında da oldukça önemli. Çünkü sanal gerçeklikle bir yapıyı oluşturmadan dijital ortamda sanal gezintiye kadar gidebilecek boyuta ulaşacak önemli gerçeklikler oluşturulabiliyor.

Otomotiv laboratuvarı çalışmaları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Dünya üzerinde elektrikli ve hibrit araçlara yönelim var. Bizim laboratuvarlarımızda da bu teknolojinin çalışmalarının yapılması gerektiğini düşündük ve otomotiv laboratuvarını kurduk. Öğrencilerimiz her yıl TÜBİTAK’ın elektrikli araç yarışmasına katılıyor.  Teknoloji merkezi yapımında FESTO firmasıyla birlikte çalışmalarımız oldu. FESTO’nun hem sanayi hem de eğitim ayağı var. TOGG ile bir ilişkisi var. Otomotiv laboratuvarının altyapısının bir kısmı FESTO tarafından oluşturuldu. Bazı eğitimlerin verilmesi için de anlaşmalar imzaladık. Bu merkezin 2. bir amacı da öğrencilere verilecek eğitimin yanı sıra sanayi sektörüne verilecek eğitimler. Hem öğrencilerimize hem de akademisyenlerimize merkez aracılığıyla sanayi sektöründen gelecek birçok firma ile çalışma imkanı doğacak.

ArelPotkam ve Arel MED-I da iki önemli AR-GE Merkezimiz. AR-GE merkezlerinin önemi nedir?

Üniversitenin en önemli görevlerinden biri de araştırma ve geliştirmedir. Bu nedenle uygulamalı AR-GE merkezlerini açmaya başladık; ARELPOTKAM ve AREL MED-I’yı kurduk. İçinde ihtiyaç duyulan birçok ekipman ve alanında uzman ekip yer alıyor.

Üniversite-sanayi iş birliklerinin taraflara doğurduğu fırsatları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Üniversite sanayi iş birliği iki taraf için de çok önemli. Hem öğrenci hem de akademisyenin güncel kalması, ortak çalışma alanı oluşturulması, staj deneyimleri gibi unsurlar için önem arz ediyor. Sanayi sektörü içinde inovasyon oldukça önemli bir yer tutuyor. Bu da yüksek teknoloji ile yapılabiliyor. Bu altyapıyı da üniversitenin sağlaması, iş birliklerinin önemlerini artıyor.

Fakültemizdeki müfredatı tamamen değiştirdik. Sektör temsilcileri ile birlikte müfredat ve ders içerikleri oluşturduk. Hatta bazı dersler firmalarda uygulamalı olarak gösteriliyor.

Bir teknoloji merkezi

Arel Teknoloji Merkezi, Marmara Bölgesinde kurulmuş en kapsamlı ve son teknolojiye yazılım ve donanım sistemlerine sahip eğitim ve araştırma merkezlerinden biri oluyor…

Teknoloji Merkezi Öğrencilere 7/24 Açık

İstanbul AREL Üniversitesi öğrencileri, teknoloji merkezinin olanaklarından diledikleri saat faydalanabiliyor. Böylece yalnızca ders saatlerinde değil, günün her saati teknolojik uygulamalarla iç içe olma fırsatı yakalıyor.

Son Teknolojiyle Donatılan Merkez

İstanbul AREL Üniversitesi, öğrencilerinin gerek ülke gerekse uluslararası alanda gerçekleşen teknoloji yarışmalarına katılmalarını destekliyor. Fakülte bünyesinde farklı dil seçenekleriyle eğitim verilen 10 bölümün tüm laboratuvar ve atölyeleri son teknoloji ile donatılarak, öğrencilere önemli bir fiziki alan deneyimi sunuluyor.

Sektörle Önemli Bir İş Birliği

Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Almanya merkezli bir endüstriyel kontrol ve otomasyon şirketi olan Festo ile önemli bir iş birliği yapıyor. Mühendislik-Mimarlık Fakültesi ve AR-GE merkezlerine cihaz tedarik eden Festo, eğitimleri de sunuyor. Cihaz tedarik süreci ve eğitimlerin ardından, sektör profesyonellerine AR-GE merkezlerinde eğitim veren İstanbul AREL Üniversitesi, üniversite-iş dünyası entegrasyonu sağlanmasında önemli bir adım atılıyor.

Yenilenebilir Enerji Çalışmaları

İstanbul AREL Üniversitesi teknoloji merkezi, yenilenebilir enerji alanında çalışmaların yürütülmesi amacıyla cihaz ve fiziki alan olanağı sunuyor. İstanbul AREL Üniversitesi, akademik kadrosunda da “yenilenebilir enerji” alanında çalışmalar yürüten uzman akademisyenlere yer vererek doğa ve insana dokunacak çalışmalar gerçekleştiriyor.

Sanal Gerçeklik Sistematiği Kuruluyor

İstanbul AREL Üniversitesi Teknoloji Merkezinde kurulan Sanal Gerçeklik (VR) sistematiği hem fiziki alan incelemesinde hem de yapılan çalışmalarda kullanılabiliyor. Ayrıca geliştirilen lazer teknolojisiyle birlikte mekan tarama olanağı da yaratılıyor.

Otomotiv Laboratuvarında Üretilen Elektrikli Araç

İstanbul AREL Üniversitesi Otomotiv Topluluğu öğrencileri, teknoloji merkezinde yer alan otomotiv laboratuvarında elektrikli araç üretimi gerçekleştirdi. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarına katılan Otomotiv Topluluğu, ürettikleri araçla İstanbul Park pistinde yer aldı.

Teknoloji Merkezi Laboratuvarları

 • Mekanik Laboratuvarı
 • Üretim Sistemleri Cad-CAM
 • Kontrol Laboratuvarı
 • Otomotiv Laboratuvarı
 • Deneysel ve Ölçme Teknikleri Laboratuvarı
 • Malzeme Laboratuvarı
 • İleri Seviye  Bilgisayar Laboratuvarı (Big Data-Yapay Zeka-Siber Güvenlik)
 • Hidrolik ve Akışkanlar Mekaniği Laboratuvarı
 • Yapı Mekaniği Laboratuvarı
 • Optimizasyon Laboratuvarı
 • Modelleme ve Benzetim Laboratuvarı
 • İş Etüdü ve Ergonomi Laboratuvarı
 • Fizik Laboratuvarı
 • Kimya Laboratuvarı
 • Endüstri 4.0 Laboratuvarı
 • Kalibrasyon ve Mühendislik Uygulamaları Laboratuvarı
 • Temel Elektrik Laboratuvarı
 • Sayısal Elektronik ve Mikroişlemciler Laboratuvarı
 • Elektrik Makineleri Laboratuvarı
 • Haberleşme Laboratuvarı
 • Enerji Üretim Tesisleri Laboratuvarı
 • Biofun Laboratuvarı
 • Proje Laboratuvarı

 

 

AR-GE MERKEZLERİ

ARELPOTKAM

Mühendislik-Mimarlık Fakültesinin bir kolu olarak faaliyetleri sürdüren ArelPOTKAM (Polimer Teknoloji ve Kompozit Malzemeler Araştırma Geliştirme Merkezi) fonksiyonel polimerler ve kompozit malzemeler alanında önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. ArelPotkam sektörlerle iç içe çalışarak, şirketlerin ve profesyonellerin duyduğu eğitim ihtiyaçlarını karşılıyor.

Merkez alt yapısı, araştırma olanakları, sanayiyle geliştirdiği işbirlikleri sayesinde ciddi imkânlara sahip konumda… Öğrencilere merkez aracılığıyla, projelerde görev alma ve staj olanağı, lisans, yüksek lisans ve doktora tez süreçlerinde merkez karakterizasyon ve üretim altyapısını kullanabillme olanağı sunuluyor.

AKADEMİK ÇALIŞMALARLA DESTEK

ARELPOTKAM, sektörlerle yaptığı iş birlikleriyle uygulamalı çalışmalarına devam ederken, akademik çalışmalarını da sürdürüyor. Böylece üniversite-sanayi iş birliğinde önemli adımlar atıyor. ARELPOTKAM, kurulduğu 2016 yılından bugüne dek 20 kitap bölümü, 35 bildiri, 12 lisans ve 2 yüksek lisans tezine katkı sağlayarak akademik çalışmalara önemli bir destek sağladı.

Eğitimleriyle Yol Gösteriyor

ARELPOTKAM, verdiği tam 26 eğitimle hem sektör profesyonellerine hem de öğrencilere önemli bir deneyim sunuyor. Merkezde yer alan 5 üst düzey cihaz ile eğitim alan bireyleri tanıştıran ARELPOTKAM, eğitimlerinde gerçekleştirdiği uygulamalarla teorik bilgileri pekiştiriyor.

AREL MED-I

Yerli ve milli teknolojiler geliştiren bir merkez

Başta sağlık sektörü olmak üzere savunma sanayi, otomotiv, havacılık ve uzay gibi öncelikli alanlarda yapay zeka, makine öğrenme, büyük veri, nesnelerin interneti (IoT), algoritma geliştirme ve sanal/artırılmış gerçeklik konularında uygulama ve araştırmaya yönelik yenilikçi ve katma değerli çözümler sunan Arel MED-I yerli ve milli teknolojiler geliştiren önemli bir merkez haline geldi.

Yenilikçi Uygulamalar

AREL MED-I Yazılım Geliştirme Laboratuvarı, Görüntü İşleme ve Yapay Zeka Laboratuvarı, Programlanabilir Sistemler Laboratuvarı ve Derin BiyoElektrik Laboratuvarı ile tüm süreçlerini yürüten AREL MED-I, eğitim ve yenilikçi uygulamalarıyla hem sektörlere hem de profesyonellere yol gösteriyor.

Proje Ve Akademik Yayınlar

Arel MED-I kuruluşundan itibaren proje ve akademik çalışmalarıyla sektörlere ve akademik alana önemli katkılar sunuyor.

Projeler

İSTKA TR10-18-GMP-0032 / Tohum Algoritma Sağlık Sektörüne Yönelik Yazılım ve Yapay Zeka Araştırma Geliştirme Merkezi Projesi.

TÜBİTAK 1003 117Z693 / Karaciğer naklinde safra anastomozu için biyouyumlu ve biyobozunur nanokompozit malzemelerden stent üretimi ve klinik uygulaması.

Akademik Yayınlar

AREL MED-I, kuruluşundan bugüne dek ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan 57 bildiri, uluslararası bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan 44 bildiri, ulusal hakemli dergilerde yayınlanan 15 makale ve uluslararası hakemli dergilerde yayınlanan 39 makaleyle akademik alana katkı sağladı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir